Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 22 Mart 2019

ABONE OL

Çanakkale’nin İlk Müzik Kaydı Duygulandırdı

Esenler'de Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümü nedeniyle düzenlenen programda taş plaktan çalan Çanakkale Savaşı'nın müziğe intikal etmiş ilk kaydı “Çanakkale Şehitlerinin Ninnisi”, dinleyenleri duygulandırdı.

Esenler’de Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümü nedeniyle düzenlenen programda taş plaktan çalan Çanakkale Savaşı’nın müziğe intikal etmiş ilk kaydı “Çanakkale Şehitlerinin Ninnisi”, dinleyenleri duygulandırdı.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü “Bir Hürriyet Türküsü Çanakkale Destanı” isimli program düzenledi. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşen program vatandaşlara duygu dolu anlar yaşattı.

Çanakkale Zaferi’nin önemine vurgu yapmak, ülkemizin ve milletimizin manevi değerlerini yaşatmak amacıyla hazırlanan program, şehitlerimize saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Menderes Camii İmamı Abdullah Civcioğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından 1915 yılına ait Çanakkale Savaşı görüntülerinin yer aldığı “Çanakkale Belgeseli” gösterildi.Etkinlikte, kum sanatçısı Ömer Faruk Elmas da Çanakkale Destanı’nı, kumlarla yaptığı çizimlerle anlattı.

ÇANAKKALE’NİN İLK MÜZİK KAYDINI DİNLEDİLER

Ses Sanatçısı ve Halk Edebiyatı Araştırmacısı Recep Ergül, Çanakkale’de savaşan kahramanlar için Anadolu’nun her yerinde türküler yazıldığını belirterek, “Bu türkülerin içinde en bilineni “Çanakkale İçinde” isimli türküdür. Bugünkü programda ise Çanakkale Savaşı’nın müziğe intikal etmiş ilk kaydını dinleyeceğiz. Çanakkale çocuklara söylenen ninnilere bile etki etmiştir” diyerek, izleyenlere Türkiye’nin ilk kadın Gazelhanı Ayda Sönmez’in sesinden taş plaktan çalınan “Çanakkale Şehitlerinin Ninnisi”ni dinletti. Duygusal anların yaşandığı programın devamında, Çanakkale Savaşına dair yazılmış bilinmeyen halk türkülerini seslendiren Ergül, programında sonunda “Çanakkale İçinde” türküsünü tüm salon birlikte söyledi.

AKİF, MİLLETİN MANEVİYATINA TERCÜMANLIK YAPTI

“Çanakkale Zaferi” etkinlikleri kapsamında Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine “İstiklal Marşı Ve Akif” isimli bir seminer veren Yazar Mustafa Yürekli ise Mehmet Akif Ersoy’un tanınmaya değer çok önemli bir insan olduğunu söyleyerek şunları ekledi:

“Mehmet Akif Ersoy’u İstiklal Marşı nedeniyle bu milletin her evladı tanır. O bir prototip, model insan, model kişiliktir. Milletimizin fikriyatına, hissiyatına o dönemdeki insanları azalsa da genel olarak milli ruhumuza tercümanlık yapmış İstiklal Marşımızı yazmış ve bu marşı ‘Milletimizin marşıdır, onlara hediye ediyorum.’ demiştir. Akif, milletimizin maneviyatına güzel bir tercümanlık yapmıştır. Aslında bütün sanatçılarımızın görevi de, milletin maneviyatına tercümanlık yapabilmektir.”

Diğer Haberler