Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 18 Mart 2014

ABONE OL

Çanakkale İmanla İzah Edilebilir

Çanakkale Zaferi'nin 99. yıldönümü nedeniyle düzenlenen "Destanlaşan Çanakkale" programında konuşan tarihçi - yazar Mustafa Turan, "Çanakkale'den imanı çıkarırsanız Çanakkale'yi izah edemezsiniz" dedi.

Çanakkale Zaferi’nin 99. yıldönümü nedeniyle düzenlenen “Destanlaşan Çanakkale” programında konuşan tarihçi – yazar Mustafa Turan, “Çanakkale’den imanı çıkarırsanız Çanakkale’yi izah edemezsiniz” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Esenler Müftülüğü, 18 Mart Şehitleri’ni Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99’uncu yıl dönümü dolayısıyla bir program düzenledi. Programda tarihçi – yazar Mustafa Turan, Çanakkale’nin iman boyutunu “Destanlaşan Çanakkale” konulu konferans ile anlattı. Turan, dinleyenlere zaman zaman duygusal anlar yaşattı. Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa; Esenler Müftüsü Halil Şekerci, Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

METREKAREYE 5 LİTRE KAN

Turan, “Çanakkale’den manayı, imanı çıkarırsanız Çanakkale’yi izah edemezsiniz” dedi. Bir tarihçi olarak dünyada metrekaresine 5 litre kanın aktığı bir savaşa rastlamadığını vurgulayan Turan, “Çanakkale Savaşı’nda 1 metrekareye 5 litre ecdadımızın kanı akmıştır. Yine Çanakkale’de 1 metrekareye 6 bin mermi düşmüştür. Çanakkale hakkında yerli ve yabancı 2 binden fazla kitap kaleme alınmıştır. Dünya tarihinde hakkında bu kadar kitap yazılan bir başka savaş yoktur. Hatta 100 kitap yazılan bir savaş bile yoktur” diye konuştu.

ÇANAKKALE’Yİ NEDEN GEÇEMEDİLER?

Turan, konuşmasına şöyle devam etti: “14 ay 14 gün savaş devam etti, Çanakkale’den geçemediler. Niçin geçemediler? İşte burada iman devreye giriyor. Askerimizin gönlündeki, kalbindeki volkanlaşmış iman devreye giriyor. Çanakkale’yi başka türlü izah etmek mümkün değildir. Çanakkale’den manayı çıkarırsanız, imanı çıkarırsanız Çanakkale’yi izah edemezsiniz.”

Diğer Haberler