Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 26 Şubat 2019

ABONE OL

Can Dostlarımıza Sağlık Taraması

Esenler Dörtyol Meydanı'na konuşlanan 'Vetbüs'te sokak hayvanlarına yönelik mobil klinik hizmeti veriliyor, böylece can dostlarımız sağlıklı ve keyifli günler geçiriyor.

Esenler Dörtyol Meydanı’na konuşlanan ‘Vetbüs’te sokak hayvanlarına yönelik mobil klinik hizmeti veriliyor, böylece can dostlarımız sağlıklı ve keyifli günler geçiriyor.

Esenler Belediyesi Veteriner Müdürlüğü, “Hayat Merhamettir” sloganı ile yola çıktığı çalışmalarında Esenler’deki sokak hayvanlarına 365 gün hizmet vermeye devam ediyor. Sahipsiz hayvanları, acıma merhametiyle değil sevgi, saygı ve diğerkamlık merhametiyle kucaklıyor.

Esenler Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü işbirliğiyle bir etkinlik düzenledi. Sokak hayvanlarına yönelik mobil klinik hizmeti veren ‘Vetbüs’, Esenler Dörtyol Meydanı’na konuşlandı. Veteriner hekimler, veteriner teknikerleri ve diğer görevliler ilçedeki sahipsiz can dostlarımız kedi ve köpeklerin genel sağlık taraması, iç ve dış parazit uygulaması, tedavileri, ağız ve diş sağlığı temizliği ile aşılamalarını gerçekleştirdiler.

1 YILDA 20 BİN HAYVANA SAĞLIK HİZMETİ

Her gün farklı ilçelere giderek sokak hayvanlarını sağlık taramasından geçirdiklerini söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Hizmetleri Müdürlüğü veterinerlerinden Nihan Dinçer, “Vetbüs projesi kapsamında sokak hayvanlarına sağlık taraması, aşılama programı, iç-dış paraziter ile mikroçip uygulaması yapıyoruz. Hayvanın ciddi bir hastalığı yoksa ayakta tedavi yapıyoruz. Mikroçiple hayvanı kimliklendirmiş oluyoruz ve sisteme kaydı yapılıyor. Yaptığımız uygulamalar o sistemde yer aldığı için daha sonra hayvan hakkında bilgi edinebiliyoruz. Bu uygulamayı sahipli hayvanlara da yapabiliyoruz. Projede 1 yıllık süreçte 20 bin sokak hayvanına sağlık taraması ve parazit anlamında uygulama yaptık” dedi.

HANGİ BÖLGEDE İHTİYAÇ VARSA ORADAYIZ

Noktasal olarak da gidip hayvanlara müdahale edildiğini belirten Toker, şu ifadeleri kullandı:

“Sokak hayvanları konusunda vatandaşlarımız da çok duyarlı. Bir vatandaş, sokak hayvanını Vetbüs’e getirdiğinde, hayvanın öncelikle sağlık taramasını yapıyoruz, iç ve dış paraziter uygulamasını yapıyoruz. Kuduz aşısını yapıp mikroçip uygulayıp sonra, o bilgileri sistemimize girerek kayıt altına alıyoruz. Tedavisi ayakta yapılabilecekse tedavisini gerçekleştiriyoruz, eğer devam etmesi gereken bir tedavisi varsa birimlerimize sevk ediyoruz. Daha sonra hayvanı getiren kimseye teslim ediyoruz.”

SOKAK KÖPEĞİNİ SAHİPLENDİ

Vatandaşlar, sahipsiz hayvanlar için yapılan bu çalışmalarından dolayı çok mutlu olduklarını belirttiler ve yetkililere teşekkür ettiler. Hayvanları çok sevdiğini söyleyen Sinan Karakoç, bir sokak köpeğini sahiplendi. Köpeğe Sinop’taki evinde bakacağını ve ona bir yuva kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Diğer Haberler