Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 23 Temmuz 2020

ABONE OL

Bursa’dan Esenler’e Anlamlı Ziyaret

Ayasofya’da ilk namazı kılmak için Bursa'dan İstanbul'a yürüyerek  gelen Ali Torlak, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu'yu makamında ziyaret etti. Torlak, İBB Meclisi'nde alınan Ayasofya kararındaki katkılarından dolayı Başkan Göksu'ya, meclis üyeleri adına teşekkür etti.

Bursa’da Fatih Sultan Mehmet’in doğduğu Muradiye Külliyesi’nde, Fatih Sultan Mehmet Han’ın babası 2’nci Murat Han ve annesi Hüma Hatun’un türbelerinde dua ettikten sonra 15 Temmuz tarihinde yola çıkan Ali Torlak, yürüyerek gerçekleştirdiği bir haftalık yolculuğun ardından İstanbul’a ulaştı. İstanbul’a ayak bastıktan sonra Esenler’e gelen Torlak, İBB Meclisi’nde alınan Ayasofya kararındaki katkılarından dolayı İBB AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’yu ziyaret eden Torlak, bu süreçte Danıştay kararının ardından Ayasofya’nın imar planlarına da cami olarak işlenmesini sağlayan AK Parti ve MHP’li İBB meclis üyeleri adına teşekkürlerini iletti ve Bursaspor forması hediye etti.

 

Bizim için Ayasofya’nın manası

Kendisi için Ayasofya’nın ibadete açılmasının çok anlamlı olduğunu söyleyen Ali Torlak, “Bizim kültürümüzde Mekke, Kudüs ve Ayasofya’nın ayrı bir yeri ve önemi vardır. Bu mekanların her biri Müslümanlar için ayrı bir varoluşun, ayrı bir şahlanışın simgesidir. Bu sebeple bu mekanların bizim için büyük manası vardır. Cenab-ı Allah bizlere bugünleri gösterdiği için şükrediyorum. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Torlak, İBB Başkanı İmamoğlu’nun Cuma günkü açılış törenine katılamayacak olmasından duyduğu üzüntüyü de dile getirdi ve “Demek ki bu anlamlı mekan bazıları için bir şey ifade etmiyor. Bu güzel an herkese nasip olmuyor. İstanbul adına üzüldüm” diye konuştu.

 

Anlamlı Bir Yürüyüş

Ali Torlak’ın Bursa’dan başlayan yürüyüşünün çok anlamlı olduğunu belirten M. Tevfik Göksu da, bu duyarlılığından dolayı kendisine teşekkür ettikten sonra, “Cenab-ı Allah bundan sonra bize Ayasofya’ya layık olmayı nasip etsin. Artık Ayasofya’ya gittiğimizde bir taraftan alnımızı secdeye koyup Cenab-ı Allah’a şükredeceğiz. Bir taraftan da başımız daha dik olacağız. Yılların verdiği mahzuniyeti üzerimizden atacağız” diye konuştu.

 

 

 

 

Diğer Haberler