Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 29 Mart 2013

ABONE OL

Bu Hafta Kitabı Sevdik

Esenler Belediyesi, Kütüphaneler Haftası’nı düzenlediği bir dizi etkinlikle kutladı. Öğrencilere kitap hediye eden Esenler Belediyesi, okuma alışkanlığı arttırmak için ilçedeki kütüphanelerde okuma programları ve söyleşiler gerçekleştirdi.

Esenler Belediyesi, Kütüphaneler Haftası’nı düzenlediği bir dizi etkinlikle kutladı. Öğrencilere kitap hediye eden Esenler Belediyesi, okuma alışkanlığı arttırmak için ilçedeki kütüphanelerde okuma programları ve söyleşiler gerçekleştirdi.

25-31 Mart Kütüphaneler Haftası tüm yurtta olduğu gibi Esenler’de de çeşitli etkinliklerle kutlandı.  Esenler Belediyesi’nin Yavuz Selim Mahallesi’ndeki Bilgi Parkı Halk Kütüphane’sinde gerçekleştirilen programda, masal ve roman kahramanları öğrencilere kitap dağıttı.  Don Kişot’tan Keloğlan’a, Nasrettin Hoca’dan Pamuk Prenses’e kadar roman ve masal kahramanlarını ilçedeki öğrencilerle buluşturan Esenler Belediyesi, öğrencilere ücretsiz kitap dağıttı. Türkiye’nin ilk %100 dijital kütüphanesi Adnan Büyükdeniz  Dijital Kütüphanesi’nde söyleşi, okuma programı gerçekleştiren Esenler Belediyesi, Yavuz Selim Parkı içerisinde yer alan Bilgi Parkı’nda Ali Fuat Başgil’in “Gençlerle Baş Başa” adlı kitabını öğrencilere hediye etti.

HER İNSANIN KİTABA İHTİYACI VARDIRKitap dağıtım programına katılan Esenler Belediyesi Başkan Yardımcısı Aydın Polat, kütüphanelerin çeşitli eserlerin bir arada bulunduğu, bir insanın geniş çaplı bir araştırma yapacağı zaman muhakkak geleceği nokta olduğunu belirterek, “Aslında insanlığın birikimi olan kütüphanelerde, saf bilgileri bulabilirsiniz. Hayatta hangi mesleği yaparsanız yapın, nerede yaşarsanız yaşayın, kişisel gelişiminiz için kitap okumak zaruridir. Her insanın kitaba ihtiyacı vardır. Kitap Park’ta ve Dijital Kütüphane’de çeşitli etkinliklerden hafta boyunca faydalanabilirsiniz. Değerli ilim adamı Prof. Ali Fuad Başgil’in Gençlerle Baş Başa adlı kitabını hediye edeceğiz. Belediyemizin etkinliklerini takip edin, kütüphaneleri sık sık kullanın” şeklinde konuştu.

 “E-KİTAP” ÜZERİNE SÖYLEŞTİLEREsenler Belediyesi Adnan Büyük Deniz Dijital Kütüphane’sinde gerçekleştirilen “E-Kitap” konulu  söyleşiye, Esenler Belediyesi Kütüphane Müdürü Dr. Hasan Taşçı, Serdar Katipoğlu ve Oya Arus katıldı.  Söyleşi, Esenler Belediyesi Kütüphane Müdürü Dr. Hasan Taşçı’nın Esenler’le ilgili bilgiler vermesiyle başladı.

Serdar Katipoğlu, Dijital Kütüphane’nin dünyada bir ilk olduğunu belirterek, “Dijital Kütüphane, topluma entelektüel bir katkı sunuyor. Proje daha çok ilerleyeceğini ve yenilikleri açık olduğunu düşünüyorum. Esenler’in en büyük kazanımlarından bir tanesi de Dijital Kütüphane’dir” dedi. Oya Arus, E-Kitap hakkında sunum vererek, E-Kitap’ın gelecekteki yerini anlattı. “Önümüzdeki yıllarda E-kitap okuma oranı, kitap okuma oranının kat be kat üstene çıkacak” diyen Arus, “Çeşitli büyük firmalar E-Kitap’a el attı. Şu anda Amerika’da internet üzerinden kitap satın alıp okuyabilirsiniz. Bu sistem Türkiye’de de mevcut. Ancak çok yaygınlaşmadı.  Önümüzdeki senelerde bu trendin ülkemizi de saracağına inanıyoruz” dedi.

ÖĞRENCİLER DİJİTAL’İ ÇOK SEVDİ Hafta kapsamında Dijital Kütüphane’de de okuma programı gerçekleştirildi.  Amiral Vehbi Ziya Dümer Anadolu Lisesi ve İbrahim Turhan Lisesi öğrencilerinin katıldığı programda öğrenciler, Dijital Kütüphane’yi çok beğendiklerini belirterek, “Dijital Kütüphane sayesinde ağaçlar kesilmiyor ve maddi olarak büyük bir külfeti yok. Bu da Dijital Kütüphane’yi çok önemli kılıyor.” diyerek düşüncelerini dile getirdiler.

 

Diğer Haberler