Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Mart 2017

ABONE OL

Boğaz Ağrısı Deyip Geçmeyin!

Esenlerli kadınları akut romatizmal ateş hakkında bilgilendiren Prof. Dr. Abdurrahman Üner, çocuklarda boğaz ağrılarını hafife almamak gerektiğini söyledi.

Esenlerli kadınları akut romatizmal ateş hakkında bilgilendiren Prof. Dr. Abdurrahman Üner, çocuklarda boğaz ağrılarını hafife almamak gerektiğini söyledi.

Esenler Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Şehirde Sağlıklı Yaşam Etkinlikleri” kapsamında ilçedeki kadınlara yönelik sağlık seminerleri düzenliyor. Bayrampaşa Kolan Hastanesi ile ortaklaşa gerçekleşen programda kadınlar her ay, alanında uzman isimler tarafından sağlıklı yaşam konusunda bilgilendiriliyorlar. Seminerlere katılanlar, Bayrampaşa Kolan Hastanesi’nde ücretsiz muayene olabiliyorlar.

Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen ilk programda Bayrampaşa Kolan Hastanesi’nde görevli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Abdurrahman Üner, akut romatizmal ateş hakkında kadınları aydınlattı.

BOĞAZ AĞRISIYLA BAŞLAYIP KALBE VURUYOR

Akut romatizmal ateşin ufak bir rahatsızlık gibi başlayıp önemli sağlık sorunlarına sebep olabileceğini belirten Üner, “Akut romatizmal ateş daha çok 5-15 yaş arasında görülüyor. Mikroorganizma kana karışıyor, ilerledikçe eklemleri, kalbi, beyni tutuyor. Çocuk, boğaz enfeksiyonu oluyor ama gerekli tedavileri yapmadıkça açık kalp ameliyatı ya da kalp kapakçığının değişimini gerektiren ameliyatlara girilmesi zorunlu olabiliyor. Basit bir boğaz enfeksiyonu bazen ölümle sonuçlanabiliyor” diye konuştu.

BÜYÜME AĞRISI DİYE GEÇİŞTİRİLİYOR

Çocuklardaki romatizma ağrılarının büyüme ağrısı diye geçiştirildiğini söyleyen Üner, “Mikroorganizma, vücuda girdikten ortalama 18 gün sonra romatizma yapabiliyor. En çok eklemleri kalbi, beyni, cildi ve cilt altını tutan kriterleri var. Çocukta eklem ağrısı oluyor, bazı aileler bunu büyüme ağrısı diye geçiştiriyor ama doktora gittikleri zaman romatizma ağrısı olduğu görülüyor” dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ AY, KADIN HASTALIKLARI VE TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Üner, romatizmal hastalıkların tedavi yöntemlerini de açıkladıktan sonra dinleyenlerin sorularını cevapladı. “Şehirde Sağlıklı Yaşam Etkinlikleri” kapsamında önümüzdeki ay, “Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Tedavisi” konuşulacak.

Diğer Haberler