Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 1 Mart 2018

ABONE OL

Birol Topaloğlu’dan Anadolu Ezgileri

Karadeniz müziğinin önemli temsilcilerinden Birol Topaloğlu, "Müzikli Söyleşi" programında sevenleriyle sohbet ederek, çaldığı birbirinden farklı enstrümanlarla Anadolu'dan ezgiler seslendirdi.

Karadeniz müziğinin önemli temsilcilerinden Birol Topaloğlu, “Müzikli Söyleşi” programında sevenleriyle sohbet ederek, çaldığı birbirinden farklı enstrümanlarla Anadolu’dan ezgiler seslendirdi.

Karadeniz müziğinin çağdaş bir anlayış ile günümüze aktarılmasında öncü isimlerden Birol Topaloğlu, Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Müzikli Söyleşi” programında Esenlerli sevenleriyle bir araya geldi. Moderatörlüğünü Hakan Dedeler’in yaptığı program, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

ARA VERMEDİM, SEÇİCİ DAVRANIYORUM

Müziğe ara vermediğini ve hayatını müziğin içinde devam ettirdiğini ifade eden Topaloğlu, artık her yerde sahneye çıkmadığını, yaptığı işin anlaşıldığı yerlerde olmaya dikkat ettiğini söyledi. Müzik macerasının ailesinde başladığını belirten Topaloğlu, “Benim ailemde annemin müziğe karşı bir duyarlılığı vardı. Şarkı söylerken, söz yazar gibi içten müzik yapardı. Şarkı söylerken ona eşlik etmemizi isterdi. Çaldığım tüm enstrümanlar beni seçti, ben enstrümanları seçmedim. Son bir kaç yıldır kendimi klarnete verdim. Klarnet benim müzik hayatıma başka bir boyut kattı. Karadeniz müziğine tulum ve kemençeyle başladım. Tulum başka bir şeye benzemiyor. Bağlama da ağabeyimin evimize getirdiği ilk sazdı. Bağlama diyince Neşet Ertaş’ı anmamak olmaz” diyerek, bozkırın tezenesi Neşet Ertaş’ı “Zahidem” türküsünü söyleyerek yâd etti.

DÖRT ENSTRÜMANLA COŞKU DOLU GECE

Bağlamadan, tulum, tamburdan kemençeye dört farklı enstrümanla türkülerin söylendiği gecede, “Eski Yar”, “E Asiye”, “Nasip Olsa”, “Ey Mustafa” ve “Şu Yüce Dağların Karı Eridi” ezgileriyle dinleyiciler kâh hüzünlendiler, kâh eğlendiler. Topaloğlu’nun yaptığı tulum potporisiyle horon tepen seyirciler muhteşem bir gece yaşadı.

Diğer Haberler