Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 8 Mart 2013

ABONE OL

‘birlikte Yürüyoruz’ Esnafa Tanıtıldı

Türkiye Beyazay Derneği’nin koordinatörlüğünde yürütülen ve engellilerle birlikte yaşama kültürünü artırmayı amaçlayan “Birlikte Yürüyoruz” kampanyası, Esenler esnafına tanıtıldı.

Türkiye Beyazay Derneği’nin koordinatörlüğünde yürütülen ve engellilerle birlikte yaşama kültürünü artırmayı amaçlayan “Birlikte Yürüyoruz” kampanyası, Esenler esnafına tanıtıldı. Türkiye Beyazay Derneği tarafından başlatılan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile pilot ilçe seçilen Esenler Belediyesi, Başakşehir Belediyesi ve Üsküdar Belediyesi işbirliği ile yürütülen “Birlikte Yürüyoruz” kampanyası devam ediyor. Kampanya, düzenlenen bir programla Esenler esnafına da tanıtıldı. Esenler Belediyesi Konferans Salonu’ndaki program, proje hakkında kısa bilgi verilmesiyle başladı ve ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Halis Kuralay’ın konuşması ile devam etti.  Dünyada “engelliler” diye bir grubun olduğunu ve ne kadar gözlerimizi kapatsak da onların yok olmadığını belirterek sözlerine başlayan Kuralay, “Bakanlık olarak toplumun bütün dezavantajlı gruplarına hizmet üretmeye çalışıyoruz, herkesle beraber yürüyoruz” dedi. “Birlikte Yürüyoruz” projesinin aslında yalnızca engellileri kapsamadığını kaydeden Kuralay, “Doğal olarak projenin sonucundan engelliler de yararlanacak” diye konuştu. ENGELLİLERE TAVRIMIZ YANLIŞProgram, “Birlikte Yürüyoruz” projesini ve kampanyanın yüzü olan engelli çizgi kahramanı FATİ’yi anlatan bir tiyatro gösterisinin de sergilenmesinin ardından rotahaber.com Genel Yayın Yönetmeni Ünal Tanık’ın konuşmasıyla devam etti. Tanık, kendisinin de bir engelli babası olduğunu belirterek, engelli ailelerinin kendi inandıkları şeye doktorları da inandırmaya çalışmalarının bir sorun oluşturduğunu söyledi. Zihinsel engellilerle ilgili toplumumuzdaki bakış açısının şefkatli gibi göründüğünü ama tavırların yanlış ve bazen de kırıcı olabildiğini ifade etti. Tanık, insanların eksikliklerini gidermeleri ve eğitilmeleri durumunda Türkiye’nin daha iyi yerlere geleceğini de kaydetti.FATİ’NİN HER HARFİ ANLAMLI

Programda konuşan Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, FATİ’nin ‘farkındalık, akıllıca, tatbikat, istemdışı’ gibi kelimelerle her harfinin farklı bir anlam ifade ettiğini belirterek, bu kelimelerin ne anlama geldiğini tek tek açıkladı ve, “FATİ, öğrenmenin gerçekleştiği süreç” diye konuştu. Allah’ın herkesi zıddıyla yarattığını vurgulayan Ayva, yaşamından örneklerle engelliler için farkındalık yaratmanın önemine dikkat çekti.FATİ’DEN ESENLER ESNAFINA DAVETLokman Ayva’nın konuşmasının ardından sahnedeki yerini alan FATİ, Esenler esnafından “Birlikte Yürüyoruz” kampanyasına destek vermelerini istedi ve esnafa birlikte yürümeyi teklif etti. Program sonunda Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu, Lokman Ayva’ya ve Ünal Tanık’a hediyelerini takdim etti.

Diğer Haberler