Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 7 Aralık 2015

ABONE OL

Bir Şehre Yönetimi Yön Verir

Şehir Dersleri'nde “Şehir Yönetimi Tarihi” konusunda ders veren Doç. Dr. Tarkan Oktay, "Şehir ve medeniyet tasavvuru, karşılıklı bir etkileşim içinde gelişir. Bu etkileşim içinde yönetim anlayışı ve modelleri önemli bir yere sahiptir" dedi.

Şehir Dersleri’nde “Şehir Yönetimi Tarihi” konusunda ders veren Doç. Dr. Tarkan Oktay, “Şehir ve medeniyet tasavvuru, karşılıklı bir etkileşim içinde gelişir. Bu etkileşim içinde yönetim anlayışı ve modelleri önemli bir yere sahiptir” dedi.

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi ile ÖNDER İmam Hatip Okulları Mezunları Ve Mensupları Derneği’nin Türkiye genelinde okuyan İmam Hatip öğrencilerine ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği “Şehir Dersleri”nde 2. hafta geride kaldı. 2. derste “Şehir Yönetimi Tarihi” ile “Kent, Mimari ve Toplum” dersleri işlendi.

ŞEHİR – MEDENİYET ETKİLEŞİMİ ÖNEMLİ

“Şehir Yönetimi Tarihi” eğitimini İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Tarkan Oktay verdi. Oktay, medeniyet tasavvurunun ne olduğuna ilişkin, “Medeniyet tasavvuru soyut değerler ve kabuller bütünüdür. Bu tasavvur, şehirlerde biçime kavuşur” ifadelerini kullandı. Şehir ve medeniyet tasavvurunun ilişkili olduğunu söyleyen Oktay, “Şehir ve medeniyet tasavvuru, karşılıklı bir etkileşim içinde gelişir. Bu etkileşim içinde yönetim anlayışı ve modelleri önemli bir yere sahiptir” dedi.

ROMA’DAN OSMANLI’YA ŞEHİR YÖNETİMİ

“Şehir Yönetimi Tarihi” dersi kapsamında öğrencilere; Antik Dönem, Roma İmparatorluğu, Ortaçağ ve Sanayi devrimi sonrasında Avrupa’daki şehir yönetimi tecrübesi anlatıldı. Dersin ikinci kısmında ise Klasik Osmanlı Dönemi, Tanzimat’tan Osmanlı devletinin sonuna kadar olan dönem ve Cumhuriyet dönemindeki yönetim modelleri İstanbul örneği çerçevesinde öğrencilere anlatıldı.

KENT, MİMARİ VE TOPLUM İLİŞKİSİ

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Erdönmez de öğrencilere “Kent, Mimari ve Toplum” konusunu anlattı. Erdönmez, mimarlığın tanımı, mimarlığın kent ve insan ile ilişkisi, insan odaklı tasarım yaklaşımları ve bunun kente yansımaları, günümüz ve mimarlık tarihi içinde biçimlendiği konuları dünya örnekleri ile ele aldı.

Diğer Haberler