Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 10 Mayıs 2012

ABONE OL

Bir Ömürlük Gurur!

Engelliler Haftası sebebiyle Esenler’de yaşayan 12 engelli genç, Top Kule Kışlası 66. Mekanize Piyade Tugayı’nda bir günlük askerlik yapıp teskere aldı. Vatan borcunu ödemenin gururunu yaşayan engellilerin mutlulukları gözlerinden okundu.

Engelliler Haftası sebebiyle Esenler’de yaşayan 12 engelli genç, Top Kule Kışlası 66. Mekanize Piyade Tugayı’nda bir günlük askerlik yapıp teskere aldı. Vatan borcunu ödemenin gururunu yaşayan engellilerin mutlulukları gözlerinden okundu. Esenler Kaymakamlığı, Esenler Belediyesi ve Esenler Ortopedik Engelliler Derneği, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle ilçede çeşitli etkinlikler düzenledi. Bu etkinlikler çerçevesinde ilçede yaşayan 12 engelli genç, Top Kule Kışlası 66. Mekanize Piyade Tugayı’nda bir günlük temsili askerlik görevlerini yerine getirerek teskere aldı. Askerlik Kanunu kapsamında silah altına alınmaları mümkün olmayan engellilerin bu hizmeti sembolik olarak yerine getirebilmelerini sağlamak amacıyla Engelliler Haftası’nda düzenlenen “temsili askerlik”  bir çok engelliye ve ailesine büyük gurur ve onur yaşattı. 12’si Esenler’den olmak üzere İstanbul’un değişik ilçelerinden toplam 126 engelli, sabah saatlerinde, 66. Mekanize Piyade Tugayı’na geldi.  Aileleriyle birlikte gelen zihinsel, bedensel ve işitme engelliler, kışlada büyük bir misafirperverlikle karşılandı.  Oldukça heyecanlı, bir o kadar da sevinçli oldukları gözlerinden okunan engelliler, askeri disiplin içinde sıraya girerek önce kayıt yaptırdı ve sağlık taramasından geçirildi. Ardından resmi elbiselerini giyerek çakı gibi asker olan gençler ile ailelerine önce kışla tanıtıldı. Kışla gezisi sırasında engeliler ve aileleri tanlar önünde, askeri elbise içerisinde hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmediler. Kışlanın tanıtılmasının ardından, selam verme ve yürüyüş gibi askerliğin temel eğitimlerini alıp silah tutan engelliler, öğleden sonra da düzenlenen yemin törenine katılıp yemin ettiler.

Yemin töreninde konuşan Kurmay Albay Saner Sağcan, kutsal bir görev ve vatan borcu olan askerlik hizmetini yerine getirmek maksadıyla birliğe katılan engellileri aralarında görmekten mutlu ve onurlu olduklarını ifade ederek, “Bugün tugayımıza katılan yüreği millet ve bayrak sevgisiyle dolu 126 Mehmetçiğimiz eğitimlerini başarıyla tamamlayarak yemin etmeye hak kazandı. Sevgili Mehmetçikler! Sizler bugün kahramanlığını dünyaya kabul ettirmiş, geçmişi şanla-şerefle dolu Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir günlük misafiri oldunuz. Milletinden aldığı bu güçle önüne çıkacak her güçlüğü ve engeli aşacak imkân ve kabiliyete sahip dünyanın sayılı ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetleri’ni yakından tanıdınız. Milletin bağrından çıkan ve onun ayrılmaz parçası olan Mehmetçiklerle silah arkadaşı oldunuz” dedi. Kurmay Albay Sağcan, sevdiklerinin huzurunda, kutsal sancağın gölgesinde arkadaşlarıyla omuz omuza silahlarına el basarak yemin eden engellilere; “Ne mutlu sizlere ki içtiğiniz bu yeminle en sıkıntılı zamanlarda mucizeler yaratan Türk Milleti’nin gururu, göz bebeği kahraman Mehmetçikler oldunuz” diyerek içtikleri yeminin kutlu olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı. Tuğgeneral Mehmet Dişli tarafından engellilere terhis belgelerinin verilmesiyle devam eden tören, davetlilerin alkışları arasında düzenlenen askeri geçiş ve sonrasında askerlerin engellilere, günün anısına hediyeler vermesiyle son buldu.

DUYGULU ANLAR YAŞANDI

Engellilerin bir günlük askerlik yaptığı 66. Mekanize Piyade Tugayı duygulu anlara da sahne oldu.  Özellikle engelli anneleri gurur ve hüznü birlikte yaşadı. Program kapsamında teskere alan oğlunun mutluluğunu paylaşan Nazire Ekici, yemin töreni esnasında farklı duyguları birlikte tattığını söyledi. Bir oğlunun 2005 yılında Adana’da şehit düştüğünü, bir oğlunun da şu anda askerde olduğunu söyleyen Ekici, doğuştan engelli oğlu Sinan Özyürek’in bir günlüğüne de olsa asker olmasından dolayı yaşadığı mutluluğu anlattı. Anne Ekici, “Sinan benim en büyük oğlum. Engelli olmasından dolayı askerlik yapamadı. Kardeşlerinden biri şehit düştü, diğeri de şu anda vatani görevini yapıyor. Kardeşlerinden dolayı Sinan da hep askere gitmek istiyordu. Temsili askerlik sayesinde oğlumun bu isteği gerçeğe dönüştü. Oğlum bugün çok mutlu oldu, onu izlerken çok gururlandım ve duygulandım. Bize bu imkânı sunan herkese çok teşekkür ediyorum” diyerek oğlunun bir günlüğüne de olsa asker olmasından duyduğu mutluluğu paylaştı.

Diğer Haberler