Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 21 Eylül 2011

ABONE OL

Bir broşürle hayatı değişti

Doktorların ‘kaslarını hareket ettiremez’dediği doğuştan kas hastası Fatma Sena Kekiç (11) Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi (ESAYDAM)’de aldığı eğitimle gitar çalmaya başladı. Diğer kas hastası engellilere de umut olan Fatma Sena, yeniden hayata tutunduğunu söyleyerek, “Hayalleriniz var olduğu sürece hiçbir şey engel değil” dedi.

Doktorların ‘kaslarını hareket ettiremez’dediği doğuştan kas hastası Fatma Sena Kekiç (11) Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi (ESAYDAM)’de aldığı eğitimle gitar çalmaya başladı. Diğer kas hastası engellilere de umut olan Fatma Sena,  yeniden hayata tutunduğunu söyleyerek,  “Hayalleriniz var olduğu sürece hiçbir şey engel değil”  dedi.

Fatma Sena Kekiç, henüz 11 yaşında.  Doğuştan kas hastası olan Fatma Sena, ülkemizdeki yaklaşık 100 bin kas hastasından biri.  Yürüyemediği için tekerlekli sandalyeye bağlı olarak yaşamını sürdüren Fatma Sena, 11yıldır Turgutreis Mahallesi’nde ailesiyle beraber yaşıyor.  Öğretmen bir anne – babanın 3 çocuğundan en büyüğü olan Fatma Sena,  dünyaya gözlerini açtığı günden bu yana ne ayağa kalkabiliyor,  ne de başkasının yardımı olmadan yemek yiyebiliyor. Belirli aralıklarla rehabilitasyon  merkezinde fizik tedavisi gören Fatma Sena, her şeye rağmen hayata umutla bakıyor.  Yaşıtları gibi hiçbir engele takılmadan aynı standartlarda sağlıklı bir hayat yaşamayı arzulayan Fatma Sena,   içindeki engelsiz yönleri keşfetmenin heyecanıyla hayallerinin peşini hiç bırakmıyor.

ESAYDAM’da gitarla tanıştıİlköğretim 7. sınıf öğrencisi olan Fatma Sena, şu günlerde artık daha mutlu. Çünkü hayata daha umutla bakıyor. Rahatsızlığı nedeniyle doktorlarının ‘hiçbir kasını hareket ettiremez’ dediği Fatma Sena, Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi (ESAYDAM) sayesinde imkânsızı başarmış olmanın sevincini yaşıyor.  Sokakta dağıtılan bir broşürle hayatı baştan aşağı değişen Fatma Sena,  yaklaşık 2 aydır ESAYDAM’da gitar eğitimi alıyor. Kendine olan güveni ve gitar öğretmeninin motive etmesiyle  ellerini kullanabilmeyi başaran Fatma Sena,  yaşıtlarıyla beraber aynı ortamda gitar çalabilmenin keyfini ve   mutluluğunu yaşıyor. 

Besteler çalmak istiyorumGitara karşı çocukluğundan beri hep bir merakının olduğunu anlatan Fatma Sena, okulda müzik öğretmeninin çaldığı gitardan çok etkilendiğini söyledi. Gitarın çok güzel bir müzik enstrümanı olduğunu belirten Fatma Sena, “Ben de öğretmenin gibi gitar eşliğinde besteler çalmak istiyorum” dedi. Gitar çalmaya başlamadan önce hayatının çok tek düze olduğunu dile getiren Fatma Sena, “Artık televizyon karşısında vakit kaybetmek yerine kardeşlerime ve arkadaşlarıma gitar çalarak hoşça vakit geçiriyorum” dedi. Müziği çok sevdiğini söyleyen Fatma Sena, kendisi gibi engelli olan arkadaşlarına tavsiyeler vererek, müzikle uğraşmalarını ve hayata karşı tebessümlerini yüzlerinden hiç eksik etmemeleri gerektiğini söyledi.

Kızının gitar eğitimi almasıyla beraber hayata karşı daha pozitif baktığını söyleyen Fatma Sena’nın annesi Gülbahar Kekiç ise; “Fatma Sena artık daha mutlu. Doktorlar, ellerini kullanmazsın dediklerinde morali çok bozulmuştu; ama ümidini hiç kaybetmedi.  Çocukluktan beri gitara çok meraklıydı. ESAYDAM’la iyi ki tanışmışız. O şimdi çok mutlu. Biz de onun sevincini paylaşıyoruz.” dedi.

 

 

Diğer Haberler