Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 3 Haziran 2016

ABONE OL

Bıchard: ‘iyi Ev Mi, İyi Hayat Mı?’

Esenler'de "Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Sürdürebilirlik" konferansı veren Salford Üniversitesi'nde görevli Profesör Erik Bichard, "Kentsel dönüşümde insanlara yeni bir ev vermek değil şehirde bütüncül bir değişiklik yapmak, insanların hayat şartlarını iyileştirmek önemli" dedi.

Esenler’de “Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Sürdürebilirlik” konferansı veren Salford Üniversitesi’nde görevli Profesör Erik Bichard, “Kentsel dönüşümde insanlara yeni bir ev vermek değil şehirde bütüncül bir değişiklik yapmak, insanların hayat şartlarını iyileştirmek önemli” dedi.

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi, şehre dair kalıcı çözümler üretmek amacıyla programlarına devam ediyor. Programlar kapsamında İngiltere’den Salford Üniversitesi’nde görevli Profesör Erik Bichard, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde bir konferans verdi. “Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Sürdürebilirlik” konferansına Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Taşçı ve vatandaşlar katıldı. Bichard’ın sunumu, dinleyenlere simultane çeviri ile aktarıldı.

EKONOMİ, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE ÖNEMLİ

Dünyadaki değişime vurgu yapan Erik Bichard, “Dünya tüm alanlarda olduğu gibi sosyal anlamda da değişiyor. Bu değişim esnasında öyle bir şehir ortamı oluşturmak gerekiyor ki, bu değişiklik kabul edilebilir olsun” dedi. Verimlilik, yatırım, maliyet konularının sürdürülebilirlikteki etkilerinden söz eden Bichard, “Ekonomi, sürdürülebilirliğin bir parçasıdır. Sürdürülebilirliği arttırmak için de yeni bir dil kullanmak gerekir” diye konuştu.

İYİ EVDENSE İYİ HAYAT ŞARTLARI

Kentsel dönüşüm ve sosyal sürdürülebilirliğin bağına dikkat çeken Bichard, “Kentsel dönüşüm yaparken insanlara yeni bir ev vermek değil şehirde bütüncül bir değişiklik yapmak, sosyal ve çevresel çıktılarla insanların hayat şartlarını iyileştirmek önemli. Sosyal sürdürülebilirlik bu şekilde sağlanır. Mesele, masa başında oturmak değil değişikliği araştırıp değer biçmeliyiz. Yaptığımız araştırmalarda gördük ki, evi dönüşüme uğrayan, hayat şartları değişen insanların sağlık ve güvenliklerinin yanı sıra istihdam ve iş bulma oranları da arttı” şeklinde konuştu.

Programın sonunda dinleyenlerin sorularını da cevaplayan Bichard’a, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Taşçı, günün anısına tezhip sanatıyla “İstanbul” yazılı bir tablo hediye etti.

Diğer Haberler