Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 19 Nisan 2016

ABONE OL

Bi’dünya Çocuk İstanbul’u Keşfetti

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen 7. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali kapsamında İstanbul'a gelen İpek Yolu'nun çocukları, Boğaziçi'ni ve Miniatürk'ü gezdiler. Keyifli bir gün geçiren çocuklar, İstanbul'un tarihi ve doğal güzelliklerine hayran kaldılar.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen 7. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali kapsamında İstanbul’a gelen İpek Yolu’nun çocukları, Boğaziçi’ni ve Miniatürk’ü gezdiler. Keyifli bir gün geçiren çocuklar, İstanbul’un tarihi ve doğal güzelliklerine hayran kaldılar.

Tarihi İpek Yolu’nun güzergâhında bulunan Afganistan, Azerbaycan, Gürcistan, Irak, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Pakistan, Suriye, Türkmenistan ve Türkiye’den 125 çocuk, “Pekin’den İstanbul’a Bi’dünya Çocuk Esenler’de Barış Ekmeği’ni Pişirecek” sloganıyla İstanbul’un tarihi ve turistik mekânlarını gezdi.

MARMARAY İLE İKİ KITA ARASINDA YOLCULUK

7. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali kapsamında tüm dünyaya dostluk ve kardeşlik mesajı vermek için Esenler’e gelen İpek Yolu’nun çocukları, asrın projesi Marmaray’ı kullanarak iki kıta arasında seyahat ettiler. İlk defa denizin altından geçen bir raylı sistemle yolculuk yapmanın heyecanını yaşayan çocuklar, Marmaray’ın ardından Üsküdar’dan özel bir tekneye binerek Boğaziçi turuna katıldılar.

3. BOĞAZ KÖPRÜSÜ’NÜ DE GÖRDÜLER

Boğaziçi’nin tarihi yapılarını ve dillere destan doğal güzelliklerine hayran kalan çocuklar, İstanbul’un eşsiz güzellikleri eşliğinde bol bol hatıra fotoğrafı çektirdiler. Hacivat ve Karagöz ile birbirinden eğlenceli oyunlar oynayan minik misafirler, inşa çalışmaları tüm hızıyla devam eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü de yakından görme fırsatı buldular.

MİNİATÜRK’TE MASALSI BİR GEZİ

İpek Yolu’nun çocuklarının İstanbul gezisindeki son durağı ise Türkiye’nin ilk minyatür parkı Miniatürk oldu. Çocuklar, Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş 128 maket eserin yer aldığı Miniatürk’te adeta masalsı bir gezintiye çıktılar. Rehberlerin eşlik ettiği İpek Yolu’nun çocukları, Ayasofya’dan Selimiye Camii’ne, Rumeli Hisarı’ndan Galata Kulesi’ne, Safranbolu Evleri’nden Sümela Manastırı’na, Kubbet-üs Sahra’dan Nemrut Dağı Kalıntıları’na kadar pek çok kültür ve medeniyetin izlerini bir arada gördüler. Dünya çocukları, Miniatürk gezisinde bugün yerlerinde olmayan Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi ve Ecyad Kalesi gibi eserleri de yakından incelediler.

Çocuklar, keyifli günün ardından otobüslerle Esenler’e döndüler. Minik misafirler, 5 gün daha devam edecek olan 7. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali boyunca, “barış” temalı birçok etkinliğe imza atıp 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına ayrı bir renk katacaklar. İpek Yolu’nun çocukları, 21 Nisan Perşembe günü Esenler’de hep birlikte Barış Ekmeği’ni pişirecekler.

Diğer Haberler