Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 19 Nisan 2015

ABONE OL

Bi’dünya Çocuk İstanbul’u Gezdi

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali kapsamında tüm dünyaya dostluk ve kardeşlik mesajı vermek için Esenler’e gelen çocuklar, İstanbul’a hayran kaldı.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali kapsamında tüm dünyaya dostluk ve kardeşlik mesajı vermek için Esenler’e gelen çocuklar, İstanbul’a hayran kaldı.

Bu yıl, Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı münasebetiyle “Çanakkale Şehitleri’nin Torunlarıyla Barış Ekmeği’ni Esenler’de Pişiriyoruz” sloganıyla Lübnan, Bosna, Arnavutluk, Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan, Kosova, Romanya, Ürdün, Filistin, Suriye ve Libya’dan Esenler’e gelen çocuklar hep birlikte İstanbul’un tarihi ve turistik mekânlarını gezdi.

MARMARAY’I KULLANDILAR

Çocuklar önce Esenler Belediyesi’ne ait otobüslerle rehberler eşliğinde Asrın Projesi olarak adlandırılan Marmaray’ı kullanarak Avrupa’dan Asya’ya geçtiler. İlk defa denizin altından geçen bir raylı sistemle yolculuk yapmanın heyecanını yaşayan minik misafirler, neşeli tavırlarıyla İstanbulluların da ilgisini çektiler. Suriyeli, Libyalı ve Ürdünlü çocukların denizin 60 metre altında söylediği şarkılar ve yöresel dansları beğeni topladı. Çocuklar, Marmaray’da objektiflere bol bol poz vermeyi de ihmal etmediler.

BOĞAZİÇİ’NE HAYRAN KALDILAR

Dünya çocukları, Marmaray’ın ardından Üsküdar’dan özel bir tekneye binerek Boğaz turuna katıldılar. Rehberlerin İstanbul, İstanbul’un tarihi ve Boğaz’daki tarihi mekânlar hakkında bilgi verdiği çocuklar, Boğaziçi’nin dillere destan güzelliklerini yakından görme fırsatı buldular. İstanbul’un eşsiz güzellikleri eşliğinde bol bol hatıra fotoğrafı çektiren misafir çocuklar, kısa sürede bir birleriyle kaynaşarak yöresel oyunlarını oynadılar.

İSTANBUL AKVARYUM’DA DÜNYAYI GEZDİLER

Çocukların bir sonraki durağı İstanbul Akvaryum oldu. Dünya’nın en büyük tematik akvaryumu olan İstanbul Akvaryum, minik misafirleri kısa bir sürede dünyanın dört bir köşesine götürdü. Çocuklar, coğrafi bir rotayı takip ederek Karadeniz ile başlayan ve Pasifik’e kadar uzanan toplam 16 tema ve 1 adet yağmur ormanından oluşan güzergâhta yolculuk yaptılar.

5 GÜN DAHA SÜRECEK

Çocuklar, keyifli günün ardından otobüslerle Esenler’e döndüler. Minik misafirler, 5 gün daha devam edecek olan 6. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali boyunca, “Barış Ekmeği” yapımı başta olmak üzere “barış” temalı birçok etkinliğe imza atıp 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına ayrı bir renk katacaklar. Osmanlı coğrafyasının torunları, 20 Nisan Pazartesi günü de Çanakkale Şehitliği’ni gezerek tarihe tanıklık edecekler.

Diğer Haberler