Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 22 Haziran 2011

ABONE OL

Belediyemize 2 ödül daha

Geliştirdiği projelerle bir çok belediye ve kurum tarafından örnek alınan Esenler Belediyesi, Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen ve 409 projenin katıldığı yarışmada 2 ödül birden aldı.

Geliştirdiği projelerle bir çok belediye ve kurum tarafından örnek alınan Esenler Belediyesi, Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen ve 409 projenin katıldığı yarışmada 2 ödül birden aldı.

Marmara Belediyeler Birliği tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve Türkiye’nin en ciddi yerel yönetimler ödülü olan Örnek Belediyecilik Proje Yarışmasının sonuçları Abant’ta yapılan törenle açıklandı. 409 katılımın olduğu yarışmanın Bilim Kurulu Başkanlığını Prof. Dr. Rafet Bozdoğan ve Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu yaparken, jüri üyeleri de 6 ayrı üniversitenin yerel yönetimler ve mahalli idareler uzmanından oluştu.

230 belediye katıldı Marmara Bölgesi’ndeki 230 belediyenin yarıştığı ve Marmara’nın en iyi projelerinin seçildiği “Örnek Belediyecilik Proje Yarışması” her yıl olduğu gibi bu yıl da geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Belediyelerin, toplam 409 başarılı projeleriyle yarıştığı organizasyon; “Kurumsal Gelişim Projeleri”, “Çevre ve Altyapı Projeleri”, “Sosyo-ekonomik ve Kültürel Projeler”, “Yapı İşleri, Mimarî Projeler ve Ulaşım Hizmetleri”, “AB ve Uluslararası İlişkiler” ve “Basın – Yayın, Tanıtım” çalışmaları olmak üzere 6 ayrı kategoride düzenlendi.

2 ödül aldık

Girdiği bütün yarışmalardan ödül alan Esenler Belediyesi bu sefer de eli boş dönmedi.  “Çevre ve Altyapı Projeleri” kategorisinde “Esenler Geri Dönüşüm” projesi ikincilik,  “Sosyo-Ekonomik ve Kültürel Projeler” kategorisinde ise “% 100 Hayat Projesi” jüri özel ödülü aldı. Esenler Belediyesi’nin kazandığı ödülleri, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu adına Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya, Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin elinden aldı.

Esenler Belediyesi’ne ödül getiren 2 proje özeti:

% 100 Hayat   Esenler Belediyesi ve İstanbul Ticaret Odası ile ortaklaşa yürütülen % 100 Hayat projesi ile bir şekilde bu illete bulaşmış çocuklar ve gençler, cezai müeyyidelerden ziyade sağlığına kavuşturulup, meslek sahibi yapılarak hayata kazandırılıyor. Bu kapsamda Esenler’de tespit edilen tüm madde bağımlısı çocuk ve gençlerin aileleri ile birlikte rehabilitasyonu yapılıyor. Aynı zamanda bu gençlere becerileri doğrultusunda iş garantili meslek edindirme kursları veriliyor.  Projenin ilk aşamasında 44 kişiye yeni hayat kazandırıldı. Projenin ikinci aşaması devam ediyor.

Geri Dönüşüm Belediyeler için büyük maddi külfet getiren çöplerin toplanması, depolanması ve yok edilmesine Esenler Belediyesi farklı bir çözüm getirdi. Geri Dönüşüm Tesisi’ni hizmete açan Esenler Belediyesi, atıkların geri kazanılmasından elde edilen gelirle 2009-2010 eğitim-öğretim yılında Esenler’deki öğrencilere toplam 350 bin, 2010-2011 eğitim –öğretim yılında da toplam 300 bin defteri ücretsiz dağıttı. Yıldız Teknik Üniversitesi ile ortaklaşa yürütülen proje ile halk arasında “Çekçekçiler” diye bilinen kağıt toplayıcılar da ıslah edilerek işe alındı ve belediyenin sigortalı işçileri oldu. Geri dönüşümden elde edilen gelirle, önümüzdeki yıl 2 mahallede, 2014 yılında da tüm Esenler’de, Türkiye’de ilk defa olmak üzere çöplerin ücretsiz olarak toplanması hedefleniyor.  Proje başarı ile devam ediyor.

Büyük önem veriyoruz

Yarışmayla ilgili açıklama yapan Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Belediyecilikte özgün projelerin desteklenmesi ve yapılan çalışmaların, tüm belediyelere örnek olacak şekilde tanıtılarak yaygınlaştırılmasının yanında, topluma kaliteli hizmet sunma amacını güden belediye yöneticilerinin ve personelinin ödüllendirilmesi için bu yarışmaya büyük önem veriyoruz” diye konuştu.

 

Diğer Haberler