Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 29 Mart 2013

ABONE OL

Bayat Ekmekten Altın Çıkardılar

Esenlerli ev hanımları, “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” kapsamında düzenlenen yarışmada marifetlerini sergileyip bayat ekmekten yaptıkları yemek ve tatlı ile altın kazandılar.

Esenlerli ev hanımları, “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” kapsamında düzenlenen yarışmada marifetlerini sergileyip bayat ekmekten yaptıkları yemek ve tatlı ile altın kazandılar. Türkiye genelinde başlatılan “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” na Esenler’den de destek sürüyor. Esenler Kaymakamlığı, Esenler Belediyesi ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen kampanya çerçevesinde ekmek israfına dikkat çekmek için bir yarışma düzenlendi. Ekmek israfının önlenmesine yönelik bilgilendirme çalışmalarının yürütüldüğü kampanya kapsamında düzenlenen yarışmada Esenlerli ev hanımları, bayat ekmekten yaptıkları yemek ve tatlılarla yarışarak kampanyaya renk kattı. Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Dernekler Federasyonu (ESDEF) Başkanı Süleyman Kahveci ve çok sayıda vatandaşın da katılım gösterdiği programın Jüri Başkanlığı’nı, özel bir televizyon kanalında yemek programı yapan Kurtuluş Usta üstlendi. İSRAF ETMEDİLER, KAZANDILAR

Esenler Dörtyol Meydanı’nda gerçekleşen yarışmada 30 ev hanımı, bayat ekmekten yaptıkları birbirinden farklı yemek ve tatlılarla mücadele etti. İçli köfteden salataya, kebaptan pasta ve kurabiyeye kadar bayat ekmekten yapılan yemekleri tadan jüri üyeleri, verdikleri puanlar sonucunda dereceye giren 3 yemeği açıkladı.

Ekmek salatası ve papara yemeklerini yapan hanımların dereceye girdiği yarışmada birinciliği, içi ve dışı bayat ekmekle kaplı ‘Gizli Bahçe’ yemeğini yaparak jürinin beğenisini kazanan Derya Bölükbaşı elde etti. Sevincini ailesi ve arkadaşlarıyla paylaşan Bölükbaşı, düşüncelerini şöyle dile getirdi:”Bu organizasyonun devamını diliyorum. Başta Sayın Başbakanım Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bütün yetkililere çok teşekkür ediyorum. İsraf etmeyelim, daha çok kalkınalım. Yemeğimin ismi ‘Gizli bahçe’. Dışı da, içi de, köftesi de bayat ekmekten yapıldı. Yemek tarifi de çıkacak. İnşallah herkes yapar.”

EKMEK KUTSALDIR

Yarışma hakkında konuşan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu da ekmeğin kutsal olduğunu belirterek “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak bunu Esenler’de başlattık. Türkiye’de bir kampanya ile bayat ekmeğin israf edilmemesi gerektiğini tatlılarda ve yemeklerde kullanıldığında ekonomiye katkıda bulunacağını göstermek istedik” diye konuştu.Yarışmada jürinin beğenisine sunulan yemekler, programın ardından yarışmaya gelen davetlilere dağıtıldı. Kurulan çadırda ayrıca yöresel ekmeklerin tanımı da yapıldı ve misafirlere ikram edildi.KONFERANS DÜZENLENDİKampanya çerçevesinde, yarışmada dereceye girenlere ödüllerini vermek ve ekmek israfının önüne geçmek için bir konferans düzenlendi. Esenler Belediyesi Konfernas Salonu’ndaki programa; Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Erdoğan, Esenler İlçe Tarım Müdürü Turgut Şişman, Esenler Dernekler Federasyonu (ESDEF) Başkanı Süleyman Kahveci, Sivil Toplum Kuruluşları’nın temsilcileri, ilçe muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.Program, projeyi başlatan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ve ilgili kurumların, proje ile ilgili kamu spotlarının izletildiği video gösterimleriyle başladı.

AÇLIK, İSRAFTAN

Programda ilk konuşmayı Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Erdoğan yaptı. Hububat ve hububattan elde edilen ürünlerin önemine değinen Erdoğan, dünyada milyonlarca insanın açlıktan öldüğünü söyledi. Açlığın, gıda yetersizliğinden değil israftan ortaya çıktığına dikkat çeken Erdoğan “Ümit ediyoruz ki, bu kampanya ekmek israfını azaltarak toplumda farkındalık oluşturacak” dedi.HAYATI İSRAF ETMEYELİM

Programda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, sözlerine “Hayatta hep israf ettiğimiz şeyler vardır” diyerek başladı. İnsanların hayatındaki olmazsa olmazının su ve ekmek olduğunu belirten Göksu, bu iki hayati besinin yokluğundan dolayı hayatını kaybeden milyonlarca insan olduğunu söyledi. Yeryüzünde gelir bölüşümünde ve maddi kazanımda ciddi bir adaletsizlik olduğunu vurgulayan Göksu, insanların da bu adaletsizlik karşısında gerekli hassasiyeti gösteremediğini kaydetti. “İnsan nimeti kaybettiği zaman nimetin kıymetini biliyor” diyen Göksu, “Zamanı, ekmeği, suyu, belki de hayatımızı israf ediyoruz” diye konuştu. Hayatın dolu dolu yaşanması durumunda israf olmayacağını söyleyen Göksu “Yeniden kendimizi tazelemeyi, yeniden toplumsal bilinçle beraber hayatın israfının önüne geçebilecek, israf eden değil, üreten, ürettiğini kazanca dönüştüren, kazancını da bu toplumun geleceğini inşaya kullanan insanlar olabilmenin kararını vermemiz gerekir” şeklinde konuştu. Suriye’de yaşanan insanlık dramına sessiz kalmadıklarını da hatırlatan Göksu, Esenler Belediyesi olarak Suriye için başlatılan ‘Bir ekmek, bir battaniye’ kampanyasının önemine dikkat çekti ve “Çünkü Suriye’dekiler bir ekmek ve bir battaniyeye muhtaçlar” dedi. ÇÖPTEN 1 MİLYON LİRA ÇIKARDIKVatandaşlar olarak neler yapılması gerektiğini de aktaran Göksu, “Bizim üzerimize düşen görev; her şeyi kullanabileceğimiz kadar üretmek ve eğer kullanabileceğimizden fazla üretim varsa bunu geri dönüştürmek” diye konuştu. Yerel yöneticilerin, okulların ve kamu kurumlarının, geri dönüşüm konusunda hassasiyet içinde olması gerektiğini ifade eden Göksu, Esenler’i bu konuda örnek göstererek “Türkiye’de geri dönüşüm tesisi olan tek belediye, Esenler Belediyesi” dedi. Esenler’de sokağa atılan çöplerin günde 30 tonunun geri kazanıldığını belirten Göksu, “Yaklaşık 1 milyon lirayı çöpten alıp toplumun cebine koyuyoruz” dedi ve geri dönüşüm ile ilgili projelerin devam edeceğini söyledi.

YOKSULUN EKMEĞİNİ GARANTİYE ALIYORUZ“İnsanlık kendi geleceğini yok ediyor” diyen Göksu, “O zaman gelin, kendi geleceğini yok eden değil, kendi geleceğini inşa eden insanlık olmak adına her birimiz gerekli hassasiyeti gösterelim” dedi. Göksu, “Bu kampanya bizi ikaz ediyor” diyerek kampanyanın bize geleceğimizi hatırlattığını ifade etti. Esenler Belediyesi olarak ‘Askıda Ekmek’ gibi projelerle Esenler’deki yoksulların ekmeğinin garanti altına alındığını söyleyen Göksu, programa katılan herkese teşekkürlerini ileterek sözlerini noktaladı.150 HÜKÜMET KONAĞI YAPILABİLİR

Göksu’nun ardından konuşan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, sözlerine projenin amacından bahsederek başladı. Türkiye’nin un ihracatında dünya birincisi olduğunu hatırlatan Madenoğlu, israf edilen ekmek dolayısıyla elde edilen ihracat gelirinin karşılanmadığını belirtti. Ekmek israfından kaybedilen para ile 150 Hükümet Konağı yapılabileceğini söyleyen Madenoğlu, israfın önlenmesi için salonu dolduran öğrencilere “Geleceğimiz sizsiniz. Ekmeği kullanma kültürü oluşturun kendinize” çağrısında bulundu.KÖTÜ NİYETTEN DEĞİL BİLGİSİZLİKTENProtokol konuşmalarının ardından ekmek israfı konusunda konferans veren Toprak Mahsulleri Ofisi Müşaviri ve İstanbul Koordinatörü Hamit Dayanır, ekmeğin ham maddesi buğdayın açlıkla mücadele eden dünyada giderek daha stratejik bir hale geldiğini belirtti. Ülkemizde üretilen ekmeğin yaklaşık yüzde 6’sının israf edildiğini söyleyen Dayanır, ekmek israfından yıllık ortalama 1 buçuk milyar lira kayıp yaşandığını aktardı. Dayanır, konuşmasının sonunda israfın kötü niyetten değil bilgisizlikten kaynaklandığını kaydederek, vatandaşların sağlıklı yaşam için tam buğday ekmeği tüketmesini tavsiye etti. Sunumunun ardından Kaymakam Nazım Madenoğlu, Dayanır’a teşekkür belgesi takdim etti.EKMEKTEN ALTIN ÇIKARDILAR

Program sonunda Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ve Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Erdoğan, ekmek israfını önleme kampanyası kapsamında düzenlenen ‘Bayat Ekmekten Yiyecek ve Tatlı Yarışması’nda dereceye girenlere ödüllerini takdim etti. Yemek ve tatlı olarak 2 kategoride dereceye giren hanımlardan birinciler; cumhuriyet, ikinciler yarım ve üçüncüler ise çeyrek altınla ödüllendirildi. Ayrıca yarışmaya katılan tüm kadınlara katılım ve teşekkür belgesi verildi.

Diğer Haberler