Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 29 Aralık 2016

ABONE OL

Batılılara Atalarını Biz Öğrettik

Esenler'de düzenlenen fikir atölyesinde konuşan Yusuf Kaplan, "Yunan düşüncesi Hristiyanlığı yuttu fakat İslâm'ı yutamadı. Grek düşüncesinin felsefi atalarını Batılılara biz öğrettik" dedi.

Esenler’de düzenlenen fikir atölyesinde konuşan Yusuf Kaplan, “Yunan düşüncesi Hristiyanlığı yuttu fakat İslâm’ı yutamadı. Grek düşüncesinin felsefi atalarını Batılılara biz öğrettik” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Yusuf Kaplan ile Fikir Atölyesi” programı, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Programda, medeniyetin nasıl kurulacağı, Batı’da İslâm’a karşı olan nefretin kaynağı, İslâm medeniyetinin içinde bulunduğu krizden nasıl kurtulacağı gibi konular ele alındı.

MEDENİYETLER KRİZİ MÜSLAMANLARI DA KAPSIYOR

İslâm medeniyetinin ikinci büyük krizini yaşadığını belirten Yusuf Kaplan, her şey çökmüşken kuruculuk vazifesinin Müslümanlara verildiğini aktardı. Kaplan, medeniyetin fikir olmadan kurulmayacağını belirterek, “Medeniyetler krizi 1258’de Bağdat’ın Moğollar tarafından işgal edilmesiyle başladı ve şu anda yaşadığımız kriz hem Müslüman zihniyeti hem de Müslüman zeminini kapsıyor. Fikriyat olmadan medeniyet kurulamaz. Denge stratejisi ile ilerlememiz gerekiyor” diye konuştu.

PUTPEREST DÜŞÜNCE İSLÂM’I YUTAMADI

İslâm medeniyetinin hızla yayılması, diğer kültür ve medeniyetlerle temasa geçmesiyle, İslâm akidesini sarsacak bir boyut kazandığını söyleyen Kaplan, “Hint düşüncesi, Fars düşüncesi, Grek düşüncesi, İslâm düşüncesini sarsacak kadar etkili hale geldi ama sarsamadı. İslamiyet’ten 600 yıl önce doğan Hristiyanlık düşüncesi Grek düşüncesiyle iletişime geçti ve Yunan düşüncesi Hristiyanlığı yuttu fakat İslâm’ı yutamadı. Grek düşüncesinin felsefi atalarını Batılılara biz öğrettik” şeklinde konuştu. Kaplan, 9. yüzyıldan itibaren ortaya çıkan, “Mahşerin Üç Atlısı” diye adlandırılan Gazali, Melikşah ve Nizamül Mülk’ün gelecek bin yılın tohumlarını attığını söyledi. Yusuf Kaplan, programın sonunda katılımcıların sorularını da cevapladı.

Diğer Haberler