Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 13 Mart 2018

ABONE OL

Batı’nın İnsanlığa Katkısı Yok

"Fikir Atölyesi"nde konuşan Yusuf Kaplan, Batı'nın sadece üretim yaptığını ama insanlığa verecek bir şeyi kalmadığını belirterek, "Batılıların felsefi, ahlaki, entelektüel, estetik olarak insanlığa verecekleri hiçbir şey yok" dedi.

“Fikir Atölyesi”nde konuşan Yusuf Kaplan, Batı’nın sadece üretim yaptığını ama insanlığa verecek bir şeyi kalmadığını belirterek, “Batılıların felsefi, ahlaki, entelektüel, estetik olarak insanlığa verecekleri hiçbir şey yok” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Yusuf Kaplan ile Fikir Atölyesi” programı, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Gazeteci Yusuf Kaplan programda, dünyayı ve tarihi Batılıların oluşturduğu algısının yanlış olduğunu söyledi.

SADECE ÜRETİM YAPIYORLAR

Kaplan, Batı’nın dünyaya insanlık adına verecek bir şeyi olmadığını belirterek özetle şunları söyledi:

“Biz dünyaya Müslümanca bakma yetilerimizi kaybettik ama bunun farkında değiliz. Gelecekte neler yapacağız, bu yolculuk bizi nereye götürecek bilmiyoruz. ‘Biz’ kelimesinin içine dolduran şeyi bilmiyoruz. ‘Biz’ aynı rüyaları gören, aynı hedefe yönelen kişiler topluluğudur. Şu an biz ortak rüyalarımızı, ortak iddialarımızı kaybettik ama İngilizler, Almanlar Fransızlar kaybetmedi. Batılılar iddialarını sürdürüyorlar ama ruhlarını kaybettiler. Üretim yapıyorlar ama insanlığa verecekleri hiç bir şeyleri yok. Batılıların felsefi olarak, ahlaki olarak, entelektüel olarak, estetik olarak insanlığa verecekleri hiçbir şey yok. Amerikalıların işgal ettikleri herhangi bir yer, hiçbir şekilde toparlanamıyor ve ayağa kalkamıyor. Bugün Afganistan’a, Suriye’ye, Latin Amerika’ya baktığınızda oradaki mazlumlara hala eziyet edildiğini görebilirsiniz. Şu an sadece Batı uygarlığı yaşıyor gibi görünse de, bu uygarlık geçmişte var olan birikimlerini tüketiyor. Şu an üretilen yeni bir şeyleri yok, yeni büyük sanatçıları, yeni düşünürleri ortaya çıkaramadıklarını ve gitgide barbarlaştıklarını görüyoruz. Batılıların gerçek yüzü işte bunlardan ibarettir.”

Diğer Haberler