Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 9 Aralık 2016

ABONE OL

Başkanlara Nüfus Taşıma Uyarısı

Esenler'de faaliyet gösteren 400 mahalli dernek ve STK'nın başkanları ile bir araya gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Aralık ayında yaşanan Anadolu'ya nüfus taşıma konusuna katkı sunmamalarını istedi.

Esenler’de faaliyet gösteren 400 mahalli dernek ve STK’nın başkanları ile bir araya gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Aralık ayında yaşanan Anadolu’ya nüfus taşıma konusuna katkı sunmamalarını istedi.

Esenler Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Muharrem Ödemiş, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, Belediye Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri ve çok sayıda dernek ve sivil toplum kuruluşu başkanı katıldı. Toplantıda konuşan AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, dernekler ve STK’larla bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Taran, bu toplantıların danışma meclisleri gibi sık yapılacağını kaydetti.

BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Taran’dan sonra söz alan AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Muharrem Ödemiş’in gündeminde vatandaşların dövizini TL’ye çevirme kampanyası vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dolardan kurtulmak isteğini dile getiren Ödemiş, “Bizim şu an ekonomimizde sıkıntı yok. Fakat dolar üzerinden öyle göstermeye çalışıyorlar. Şu an Cumhurbaşkanımız bu dolardan kurtulmak istediğini belirtiyor. Yani hangi ülkeyle ticaret yapacaksak, o ülkenin para birimini kullanmak istiyoruz. Halkımızın da büyük destek verdiği kampanya, dolar üzerinden bize had bildirmek isteyenlere, had bildirme dersidir. Bu millet nasıl 15 Temmuz’da boyun eğmediyse, bu birlikteliği ile bu oyuna da boyun eğmeyecektir” şeklinde konuştu.

25 TRİLYON KAYBIMIZ VAR

İstanbul’un tüm ilçelerinde yaşanan Aralık ayındaki Anadolu’ya nüfus taşıma sorunuyla konuşmasına başlayan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Bu yüzden Esenler Belediyesi olarak 100 bin kişiye devletten para almadan bakıyoruz. 50 bin Suriyeli var. 50 bin kişi ise bu ay nüfus kayıtlarını memleketine aldırıyor. 1 Ocak’ta geri getiriyor. Bunun nedeni ise köyünün belediyesine para gidecek diye. 50 bin kişi için İller Bankası tarafından belediyelere ödenen yıllık 25 trilyon Esenler’e gelmiyor” dedi.

NÜFUS TAŞIYANA CEZA GELİYOR

Göksu, “Memleketlerimizi elbette kalkındıralım. Fakat bu şehirde oturan kardeşimize de yazık olmaması lazım. Bu konuda yaşananlara dernekler olarak katkı sunmayın” diyerek bu konuda dernek başkanlarından yardım istedi.

Esenler’in göçle kurulduğunu ve nüfus taşıma konusundan en çok yara alan ilçelerden biri olduğuna dikkat çeken Başkan Göksu, “Nüfus taşıma problemlerine artık önlem almak gerekiyor. Hane hane tespitler yapılacak ve taşınanlar ceza alacak maalesef. Zaten bunun için bir kanun tasarısı da hazırlanıyor. Aralık ayındaki nüfusa göre değil de, yıllık ortalama nüfusa göre yardım oranları belirlenecek. Biz, Esenler’de yaşayan vatandaşlarımızın hakkının yenmemesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

MİLLİ VE YERLİ BİR İLÇEYİZ

Başkan Göksu’nun 15 Temmuz’da ve sonrasında yapılmak istenen finansal krize Esenler halkının verdiği tepkiyi göz önünde tutarak yaptığı Esenler tanımlaması dinleyicilerden büyük alkış aldı. “Esenler, milli, yerli ve dini refleksi yüksek bir ilçedir” diyen Göksu, ilçe için yapılacak bazı projeleri de dinleyiciler ile paylaştı. Göksu, ‘Güvenli Şehir’ projesi kapsamında okulların kameralarla donatıldığını, daha sonra park ve sokakların da kameraların gözetiminde olacağını söyledi. Göksu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile de entegre çalışacak sistemin 2017 yılında uygulamaya konulması için çalıştıklarını söyledi.

Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, protokol konuşmalarının ardından, dernek ve STK başkanlarının sorunlarını da cevapladı.

Diğer Haberler