Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 26 Ocak 2017

ABONE OL

Başarılı Karneye Gezi Hediyesi

Esenler Belediyesi, ilçede eğitim gören başarılı öğrencileri 1453 Panorama Tarih Müzesi ve Miniatürk Parkı gezileriyle ödüllendirdi.

Esenler Belediyesi, ilçede eğitim gören başarılı öğrencileri 1453 Panorama Tarih Müzesi ve Miniatürk Parkı gezileriyle ödüllendirdi.

Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, 2016 – 2017 eğitim öğretim dönemi yarıyıl tatiline başarıyla giren ilçedeki bir grup öğrenciye İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa gezi programı hazırladı. Programla, ilk ve ortaokul öğrencileri önce Topkapı’da bulunan 1453 Panorama Tarih Müzesi’ni, ardından da Miniatürk Parkı’nı ziyaret etti.

İSTANBUL’UN FETHİNE TANIKLIK ETTİLER

ESAYDAM Koordinatörü Meryem İnat’ın eşliğinde anneleriyle birlikte Dörtyol Meydanı’ndan hareket eden otobüslerle yola çıkan öğrenciler, ilk olarak Topkapı’da bulunan 1453 Panorama Tarih Müzesi’ni ziyaret etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde görevli rehberlerin anlatımıyla, üç boyutlu görüntüler ve Mehter Marşı’nın coşkulu ritmi eşliğinde 29 Mayıs 1453 sabahını yaşayan öğrenciler, İstanbul’un fethine tanıklık etti. Yaklaşık 10 bin figürün yer aldığı Dünya’nın tek tam panoramik müzesini heyecan ve merakla inceleyen öğrenciler, fetih coşkusunu dolu dolu yaşadı. Öğrenciler daha sonra İstanbul Fethinin ardından yapımına başlanan ve 1458 yılında yapımı tamamlan Eyüp Sultan Camii’ni de ziyaret etti. Eyüp Sultan’ın manevi atmosferinden etkilenen öğrenciler bol bol dua etti.

MİNİ TÜRKİYE TURU

Öğrenciler, 1453 Panorama Tarih Müzesi gezisinin ardından Haliç’in kıyısında bulunan Miniatürk Parkı’nı da ziyaret etti. Türkiye’nin ilk minyatür parkını gezme fırsatı yakalayan öğrenciler, ülkenin geçmişten bugüne uzanan kültür ve medeniyet birikimini yansıtan mimarî eserlerini bir bir inceledi. Programın sonunda kendilerine ikram edilen yemekleri de afiyetle yiyen öğrenciler, unutamayacakları bir gün geçirdi.

TARİHİ GEZİDE TARİHİ DOGUM GÜNÜ

Yenilen yemeğin ardından birer gün arayla doğan Emir ve Arda Yıldız kardeşlere doğum günü kutlaması yapıldı. Kendilerine hazırlanan sürprize oldukça şaşıran çocuklar, yaptıkları tarihi ve kültürel gezi eşliğinde unutamayacakları bir doğum günü hatırası yaşadılar. İlk kez evin dışında doğum günü kutlaması yaptıklarını belirten kardeşler, “Çok mutlu olduk. Unutamayacağımız bir doğum günü anımız oldu. Belediyemize çok teşekkür ediyoruz” diye konuştular.

YATIRIM VE HİZMETLERİ ÖĞRENDİLER

Öğrenciler, gezi programından sonra İBB Yatırım ve Hizmetleri Bilgilendirme Merkezi’nde kendilerine yapılan sunumu da dinleyerek İstanbul’da kültürden spora, ulaşımdan sağlığa kadar yapılan tüm faaliyetler hakkında bilgi sahibi oldular. Öğrenciler, programın ardından yine otobüslerle Esenler’e geri döndüler.

Diğer Haberler