Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 19 Nisan 2014

ABONE OL

Barış Elçilerinin İstanbul Turu

kapsamında; Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali tüm dünyaya dostluk ve kardeşlik mesajı vermek için Esenler’e gelen Asyalı çocuklar, İstanbul’u keşfe çıktı. Barış elçileri, İstanbul’a hayran kaldılar.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali kapsamında;tüm dünyaya dostluk ve kardeşlik mesajı vermek için Esenler’e gelen Asyalı çocuklar, İstanbul’u keşfe çıktı.Barış elçileri, İstanbul’a hayran kaldılar.

Bu yıl “Barış Ekmeği İçin Bi’ Dünya Çocuk Esenler’de Buluşuyor” konseptiyle düzenlenen 5. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali çerçevesinde; Endonezya, Afganistan, Azerbaycan, Filistin, Gürcistan, Kırgızistan, Moğolistan, Tayland ve Pakistan’dan Esenler’e gelen çocuklar hep birlikte İstanbul’un tarihi ve kültürel mekânlarını keşfetti.

MARMARAY’I KULLANDILAR

Çocuklar önce Esenler Belediyesi’ne ait otobüslerle rehberler eşliğinde Asrın Projesi olarak adlandırılan Marmaray’ı kullanarak Avrupa’dan Asya’ya geçtiler. Minik misafirler Marmaray’da, ilk defa denizin altından geçen bir raylı sisteme binmenin büyük heyecanını yaşadı. “Bizim için tarihi bir an” diyen çocuklar, Marmaray’da bol bol fotoğraf çekindiler.

MARMARAY’DA YÖRESEL MÜZİK ZİYAFETİ

Gezinin en ilgi çeken yanlarından birisi Marmaray’da yaşandı. Gürcistan ekibi, ülkelerine özgü ‘Fanduri’ çalgısı ile boğazın 60 metre altında şov yaptı. Yöresel müziklerini söyleyen Gücistan ekibi, vatandaşların da beğenisini topladı.

BOĞAZ ONLARI BÜYÜLEDİ

Marmaray’ın ardından Üsküdar’dan özel bir tekneye binerek Boğaz turuna katılan ve rehber Cem Şimşek’ten İstanbul, İstanbul’un tarihi, Boğaz’daki tarihi mekanlar hakkında bilgi alan çocuklar, Boğaziçi’ni gezip İstanbul’un nadide güzelliklerine yakından şahit oldular. Boğaziçi’nin eşlik güzelliklerinde bol bol hatıra fotoğrafı çekip anı ölümsüzleştiren misafir çocuklar, kısa sürede bir birleriyle kaynaştılar müzik eşliğinde yöresel oyunlarını oynadılar.

Geziye katılan Azerbaycanlı Nurlan Quluzade,“İlk kez geliyorum. Süper. Kızkulesi’ni duymuştum ama görmemiştim. Türkiye’ye teşekkür ederim” dedi.

Eliza Azimbegkızı ise, “Biz Kırgızistan’dan geldik. İstanbul’u biraz biliyoruz. İlk kez geldiğimiz için çok beğendik” diye konuştu. Taylandlı Nuroihan Tohlu, İstanbul’u çok beğendiğini belirterek, “Bize bu imkanı sağlayan Esenler Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Fırsat olursa bir daha gelmek isterim. Boğaziçi gerçekten harika” diyerek duygularını ifade etti.

MİNİ TÜRKİYE TURU

Çocuklar, Boğaziçi gezilerini tamamladıktan sonra ilk olarak Haliç’in kıyısında bulunan Miniatürk Minyatür Türkiye Parkı’nı ziyaret ettiler. Asyalı çocuklar, Ayasofya’dan Selimiye’ye, Rumeli Hisarı’ndan Galata Kulesi’ne, Safranbolu Evleri’nden Sümeli (Sümela) Manastırı’na, Kubbet-üs Sahra’dan Nemrut Dağı Kalıntıları’na, Boğaziçi Köprüsü’ne kadar pek çok kültür ve medeniyetin izlerinin bir araya getirildiği Miniatürk’te İstanbul’u tanıma fırsatı buldular. Rehberler eşliğinde Miniatürk’ü gezip eserler hakkında rehberlerden bilgi alan çocuklar, Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş eserleri büyük bir dikkatle incelediler. Gördükleri her bir eseri tek tek inceleyen çocuklar, kısa sürede adeta Türkiye’yi gezmiş oldular.

4 GÜN DAHA SÜRECEK

İstanbul turunun ardından çocuklar Hep birlikte keyifle geçen günün ardından, otobüslerle Esenler’e döndüler.Esenler’de 4 gün daha devam edecek 5. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali boyunca “barış” temalı birçok etkinliğe imza atıp 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına ayrı bir renk katacaklar.

Diğer Haberler