Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 18 Nisan 2019

ABONE OL

Barış Elçileri Esenler’de

"10. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali" kapsamında 11 farklı ülkeden "Gönül Coğrafyamızın Çocukları"Esenler'e geldi. Çocuklar, festival kapsamında 21 Nisan'da Esenler Dörtyol Meydanı'ndaki özel etkinlikte ülkelerinden getirdikleri unlarla yapacakları barış ekmeklerini dünya barışına katkı sunmak için dünya liderlerine gönderecekler.

“10. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali” kapsamında 11 farklı ülkeden “Gönül Coğrafyamızın Çocukları” Esenler’e geldi. Çocuklar, festival kapsamında 21 Nisan’da Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki özel etkinlikte ülkelerinden getirdikleri unlarla yapacakları barış ekmeklerini dünya barışına katkı sunmak için dünya liderlerine gönderecekler.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı Uluslararası Barış Ekmeği Festivali temasıyla 2010’dan bu yana her yıl farklı ülkelerden gelen çocuklarla kutlayan Esenler Belediyesi, bu yıl da “Gönül Coğrafyamızın Çocukları” temasıyla 10. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali’ni gerçekleştirecek. Millî kültürümüzü korumak, değerlerimize sahip çıkmak, geliştirmek ve bir bütün halinde toplumda ve uluslararası düzeyde yaygınlık kazanmasını sağlamak amacıyla düzenlenen 10. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali’ne ev sahipliği yapacak olan Esenler Belediyesi, “Gönül Coğrafyamızın Çocukları” sloganıyla Endonezya, Bosna Hersek, Kosova, Sudan, Pakistan, Azerbaycan, Arnavutluk, Filistin, Doğu Türkistan, Afganistan ve Türkiye’den 85 çocuğu bir araya getirdi.

BARIŞ EKMEĞİ PİŞİRECEKLER

TİKA, İstanbul Halk Ekmek ve TRT Çocuk’un sponsorluğunda gerçekleştirilen “10. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali”ne katılacak çocuklar 21 Nisan Pazar günü Esenler Dörtyol Meydanı’nda kendi ülkelerinden getirdikleri unları, Türkiyeli kardeşlerinin suyuyla birlikte yoğurup Barış Ekmeği pişirecekler. Yapılan ekmekleri, dünya barışına katkı sunmak için dünya liderlerine gönderecekler.

İSTANBUL’U GEZECEKLER

Festivale katılan çocuklar, rehberler eşliğinde Boğaziçi, İstanbul’un tarihi ve kültürel mekânlarını gezip görecekler. Asrın projesi olarak kabul edilen Marmaray’ı kullanarak iki kıta arasında ilk defa denizin altından geçen bir raylı sistemle yolculuk yapmanın heyecanını yaşayacaklar. Misafir çocuklar, Marmaray’ın ardından Üsküdar’dan özel bir tekneye binerek Boğaziçi turuna katılacaklar. Gönül coğrafyamızın çocukları, “Tarihi Yarımada” gezisiyle İstanbul’un tarihine tanıklık edecekler. Barış elçileri, Eyüpsultan, Sultan Ahmet, Ayasofya Camii ve Yerebatan Sarnıcı’nı da gezecekler. Miniatürk Minyatür Türkiye Parkı’nı ziyaret ederek Türkiye’yi tanıma fırsata bulacak çocuklar, Vialand Tema Park’ta ise heyecan ve eğlence dolu bir gün yaşayacaklar.

Diğer Haberler