Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 22 Nisan 2015

ABONE OL

Barış Ekmeği Esenler’de Pişti

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali'nde bi'dünya çocuk, hep birlikte Barış Ekmeği'ni pişirdiler. 13 farklı ülkeden gelen Çanakkale şehitlerinin torunları, tüm dünyaya barış, dostluk ve kardeşlik mesajları verdiler.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali’nde bi’dünya çocuk, hep birlikte Barış Ekmeği’ni pişirdiler. 13 farklı ülkeden gelen Çanakkale şehitlerinin torunları, tüm dünyaya barış, dostluk ve kardeşlik mesajları verdiler.

Esenler Belediyesi’nin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çerçevesinde, Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı münasebetiyle “Çanakkale Şehitleri’nin Torunlarıyla Barış Ekmeği’ni Esenler’de Pişiriyoruz” sloganıyla düzenlediği 6. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali için Esenler’e gelen çocuklar, tüm dünyaya barış, dostluk ve kardeşlik mesajları vermek için kendi ülkelerinden getirdikleri unlarla Esenler’de ‘Barış Ekmeği’ pişirdi.

Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen programa; Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti İstanbul Milletvekili Sevim Savaşer, TİKA Başkanı Serdar Çam, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, Ak Parti İlYÖNETIMKurulu Üyesi Fatih Bolcan, Belediye Başkan Yardımcıları ve Belediye Meclis Üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Program, ataları Çanakkale’de şehit olan 13 farklı ülkenin çocuklarının söylediği “Çanakkale” türküsü ile başladı.

ÇOCUK VE EKMEK İLE DÜNYAYA BARIŞ MESAJI

Festivali tanıtan film gösterimi ile devam eden programda ilk konuşmayı Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu yaptı. 6. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali ile çocukların dilinden dünyaya barış mesajı vermek istediklerini belirten Başkan Göksu, “Altı yıl önce başladığımız festivalde, her yıl farklı ülkelerden çocuklarımızı Esenler’de, İstanbul’da misafir ediyoruz. Çocuklarımız ülkelerinin bereketini, unlarını getirdiler. Biz de bu unları, bu toprakların mayası, bu toprakların suyu, bu toprakların tuzu ile kardık. Çocuk ve ekmek, insanın hayatındaki en önemli iki şeydir. İşte bu yüzden ekmek ve çocuklar ile tüm dünyayı barışa davet ettik. Çocuklar söylesin istedik. Belki çocuklar söylerse duyarlar diye dünya liderlerine barış ekmeği ve barış mektubu gönderdik” dedi.

BARIŞ EKMEĞİ DÜNYA LİDERLERİNE DERS OLSUN

Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı nedeniyle festivalde bu yıl dedeleri Çanakkale’de şehit olan çocukları misafir ettiklerini hatırlatan Belediye Başkanı Göksu, şunları söyledi; “Dedelerinin bizlere bıraktığı bu toprakları görsünler istedik. Çocuklarımızla birlikte kendi ülkelerinden getirdikleri unlarla Barış Ekmeği pişireceğiz. Umuyorum ki, pişirdiğimiz bu Barış Ekmeği dünya liderlerine ders olur ve bir insanın hayatının, balinanın hayatından daha kıymetli olduğu anlaşılır. Umuyorum ki, Suriye’de, Irak’ta, Filistin’de ve dünyanın her yerindeki kan ve gözyaşı son bulur. Biz, çocukların bu ilk ve tek bayramında Barış Ekmeği pişirip, kardeşlik türküleri söyleyeceğiz. Umuyorum ki, bu ekmeğin kokusu ve kardeşlik türkülerimiz tüm dünyada duyulur”.

BARIŞ TÜRKÜLERİ SÖYLEYECEĞİZ

Çanakkale Savaşı’nın 100. yılında dünyayı barışa davet eden festivalin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çanakkale Savaşı’nın, dünyaya yeryüzündeki en büyük gücün top, tüfek değil; inanmış insanların gücü olduğunu gösterdiğini söyledi. Yüzyıl önce ellerinde cetvelle harita çizenlerin yine iş başında olduğuna dikkat çeken Kurtulmuş, “100 yıl önce bu coğrafyayı parçalayanlar yine aynı senaryoyu oynuyorlar. Filler tepişiyor, olan yine çimenlere oluyor. Cetvelle ülkelerin sınırlarını çizenler, iç çatışmalarla bu coğrafyada yeni ülkeler rotaya çıkarmaya çalışıyor. Ama bizim topraklarımızda ayrılık olmaz. Onun için herkes istediği gibi savaşın diliyle konuşabilir. Biz barışın diliyle konuşacağız. 1915 olaylarının temcit pilavı gibi önümüze getirildiği 24 Nisan’da dünya liderleri ile Çanakkale’de barış türküleri söyleyeceğiz” diye konuştu.

BARIŞ EKMEĞİ 13 ÜLKENİN UNUYLA YAPILDI

Programda AK Parti İstanbul Milletvekili Sevim Savaşer, TİKA Başkanı Serdar Çam ve Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal da birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, çocuklarla birlikte Barış Ekmeği’nin hamurunu hazırladılar. Bayrakları farklı, tarihleri ortak 13 ülkeden getirilen unlar, Anadolu’nun mayasıyla karıldı. Hep birlikte ekmek hamurunun yoğrulmasının ardından Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Bismillah” diyerek ekmeği çocuklarla birlikte fırına verdi. Çocukların yaptıkları barış temalı resimlerinin yer aldığı “Barış Duvarı”nın açılışının yapılmasının ardından Kurtulmuş ve Göksu ile diğer protokol üyeleri fırının başına geçerek pişen ekmeğin tadına bakıp, çocuklara ikram ettiler. Pişirilen barış ekmekleri, bir barış mektubu ile birlikte dünya barışına katkı sunması için dünya liderlerine gönderildi.

Program, çocukların gruplar halinde sahneye çıkarak yaptıkları gösterilerle devam etti. Kendi ülkelerine özgü şiirler okuyan, perküsyon ve dans gösterileri yapan çocuklar, izleyicilere keyifli ve eğlenceli dakikalar yaşattı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, festival kapsamında Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde açılan ve her ülkenin yöresel kıyafet ve lezzetlerinin tanıtıldığı stantları da gezdiler.

Diğer Haberler