Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 2 Mart 2018

ABONE OL

Baran, Mozaik Taşlardan Kuş Yaptı

"Gözlerde Gülümseme, Yüzlerde Hayat" projesi kapsamında 15 yaşındaki kas hastası Baran Efe Aktaş, mozaik taşlardan bir kuş yaptı. Hastalığına rağmen mozaik taşları keserek boyutlarını kendisi ayarlayan Baran, renk ve model seçimleriyle de zevkini konuşturdu.

“Gözlerde Gülümseme, Yüzlerde Hayat” projesi kapsamında 15 yaşındaki kas hastası Baran Efe Aktaş, mozaik taşlardan bir kuş yaptı. Hastalığına rağmen mozaik taşları keserek boyutlarını kendisi ayarlayan Baran, renk ve model seçimleriyle de zevkini konuşturdu.

Esenler Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün engelli bireylerin ve ailelerinin sosyalleşmesi, topluma entegrasyonlarını sağlamaya yönelik olarak Esenler Ortopedik Engelliler Derneği ile birlikte yürüttüğü “Gözlerde Gülümseme, Yüzlerde Hayat” projesinin bu haftaki etkinliği 15 yaşındaki kas hastası Baran Efe Aktaş ile gerçekleştirildi.

ÇOK AZİMLİ, ÇOK BAŞARILI

Lise öğrencisi olan Baran Efe, yüzde 98 kas hastası ve destek almadan, kendi başına hareket edemiyor. Çok azimli ve başarılı bir öğrenci olan Baran, hastalığı nedeniyle evden girdiği TEOG sınavında iyi bir derece elde ederek İbrahim Turan Anadolu Lisesi’ni kazandı. Bilgisayar mühendisi veya mimar olmayı isteyen Baran, kitap okumayı, müzik dinlemeyi ve teknolojik aletlerle uğraşmayı çok seviyor.

HASTALIĞINA RAĞMEN TAŞLARI KENDİ KESTİ

Daha önce bir kez mozaik taş ile ilgili bir etkinliğe katılan ve bundan çok keyif alan Baran Aktaş bu kez de, İstanbul Üniversitesi El Sanatları Bölümü, Cam, Seramik ve Çinicilik Bölümü 2. sınıf öğrencisi Ömer Faruk Dalyan ile birlikte mozaik taşlardan bir kuş yaptı. 3 saat süren etkinlikte, kas hastası olmasına rağmen mozaik taşları keserek boyutlarını bizzat kendisi ayarlayan Baran, renk ve model seçimleriyle de zevkini konuşturdu.

MOZAİK TAŞLARDAKİ GİBİ GÜNÜM RENKLENDİ

Mozaik taş süslemekten büyük keyif aldığını söyleyen Baran, “Esenler Belediyesi’nin bize yönelik böyle bir etkinliği olduğunu annem biliyormuş. Benim mozaik taş süslemeyi çok sevdiğimi kendileriyle paylaşmış. Başta biraz çekindim ve istemedim açıkçası ama sonra kabul ettim. Çünkü mozaik süslemek beni mutlu ediyor. İyi ki kabul etmişim, herkes çok sıcak davrandı ve beni onurlandırdılar. Mozaik taşlarda olduğu gibi benim de günüm renklendi” dedi.

O MUTLUYSA BEN DE MUTLUYUM

Baran’ın annesi Nuriye Aktaş, oğlunun sosyal etkinliklere katılmasından çok mutlu olduğunu ve bu fırsatın ayaklarına gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Baran, mozaik taş süslemeyi, renkler, şekiller vermeyi çok seviyor. O’nun bu konuda kendini geliştirmesini ben de çok istiyorum. Baran’ı böyle mutlu ve neşeli gördüğümde ben de çok mutlu oluyorum” diye konuştu.

Diğer Haberler