Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 8 Haziran 2020

ABONE OL

Bakan Kurum ‘Büyük Dönüşüm’ün Konutlarını İnceledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ile birlikte, Esenler'de yatay mimari ve akıllı şehir olarak inşa edilen Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesindeki konutları inceledi. İlk teslimatların 2020 yılı sonunda yapılması planlanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Esenler’de inşaatı devam eden kentsel dönüşüm alanını ziyaret etti. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun da eşlik ettiği Kurum, Güney Rezerv Alanı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde incelemelerde bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ilçedeki vatandaşları riskli binalardan kurtaracak olan Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesini içine alan 2 bin 500 kentsel dönüşüm konutunu yerinde inceledi. 8 milyon metrekare alanda güneyde 1 milyon 250 bin, kuzeyde 6 milyon 750 bin alanda yapılan inşaatların devam ettiğini belirtti.

 

116 Bin Konutun Dönüşümünü Gerçekleştiriyoruz

 

Esenler’de 8 milyon metrekarelik iki alandan oluşan kentsel dönüşüm alanının şu ana kadar güney alanında yaklaşık 2 bin 450 bağımsız bölümünün ihalesinin yapıldığını belirten Bakan Kurum, Haziran ayı içerisinde yaklaşık bin civarında konutun ihalesinin gerçekleştirileceğini ve toplamda 3 bin 500 konutun ihalesini Haziran’da bitirmiş olunacağını söyledi.

 

Yıl sonunda Güney alandaki hak sahiplerine, konutlarının teslimine başlanacağını belirten Bakan Kurum, “Şu an için tek alanda Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi toplamda 60 bin konutu içeriyor. İşte burada görmüş olduğunuz gibi kaldırımıyla yeşil alanlarıyla, sosyal donatılarıyla bizim özümüzü kültürümüzü, mimarimizi yansıtacak şekliyle örnek bir kentsel dönüşüm projesi hayata geçecek. Bu projelerin örneklerini görecek olursak da hakikaten kartpostal niteliğinde bölgeye geldiğinizde hepimizin şehrimize, vatandaşlarımıza armağan edeceğimiz bu proje inşallah tüm Türkiye’ye örnek teşkil edecek. Yeşil alanları, sosyal donatıları, içindeki bisiklet yollarıyla da çok örnek bir proje olacak. Bunun dışında İstanbul’umuzda 63 riskli alanda 35 bin 606 binayı kentsel dönüşüm kapsamına aldık sahada fiilen 116 bin konutumuzun dönüşümüzü gerçekleştiriyoruz. Bu çerçevede 69 bin riskli bina tespiti yaptık bu riskli binalardan 61 binin yıkımını gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler