Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 14 Ekim 2015

ABONE OL

Bahadıroğlu: Külliyeler Yaşam Merkeziydi

Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu, Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Tarihe Yolculuk’ programında Osmanlı ve Selçuklu devletleri zamanında külliyelerin önemini anlattı. Bahadıroğlu Külliyelerin zamanında bugünün yaşam merkezleri olduğunu ifade etti.

Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu, Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Tarihe Yolculuk’ programında Osmanlı ve Selçuklu devletleri zamanında külliyelerin önemini anlattı. Bahadıroğlu Külliyelerin zamanında bugünün yaşam merkezleri olduğunu ifade etti.

Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde öğrencilerle buluşan Tarihçi ve Yazar Yavuz Bahadıroğlu ‘Tarihe Yolculuk’ adını verdiği programında Osmanlı ve Selçuklu zamanındaki külliyeleri anlattı. Bugünün yaşam merkezleri olarak alışveriş merkezlerinin görüldüğünü dile getiren Bahadıroğlu, “Osmanlı ve Selçuklu zamanında insanların yaşam merkezleri külliyelerdi. Camiler, bu amaç doğrultusunda yapılır, insanlar yaşamlarını o merkezlerin etrafında kurardı” dedi.

EN BÜYÜK HEDEF İNSAN YETİŞTİRMEK

Devletlerin geleceklerini koruyabilmesi ve yaşamlarını uzun süre sürdürebilmesi için hedefleri olduğunu belirten Yavuz Bahadıroğlu, bu hedeflerin en başında gelenin insan yetiştirmek olduğunu belirtti. Bu konuda Osmanlı ve Selçuklu devletleri zamanından örnek veren Bahadıroğlu, insan yetiştirme için en önemli gereksinimin faydalı mekânlar oluşturmaktan geçtiğini ifade etti.

KÜLLİYELER İNSAN YETİŞTİRİRDİ

Öğrencilere verdiği tarih dersinde Osmanlı ve Selçuklu devletlerinin insan yetiştirmedeki önemine değinen Yavuz Bahadıroğlu, bugünlerde yaşam merkezi olarak görülen alışveriş merkezlerinin o zamanlardaki külliyelerin yerine olduğunu söyledi. Bahadıroğlu, “Camiler, külliye olarak sadece namaz kılma yeri olarak değil; insan yetiştirme yeri olarak inşa edilirdi. İnsani tüm ihtiyaçlar külliyeler ve o külliyelerin etrafına kurulan yerlerden giderilirdi. Şimdilerde alışveriş merkezlerine yaşam merkezi diyorlar, o zaman külliyeler yaşam merkeziydi. Külliyelerde mektep, hamam, ibadethane, yatakhane, kütüphane ve etrafında pazarlar olurdu” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler