Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 19 Ağustos 2011

ABONE OL

Bağış, Esenlerlilerle iftar yaptı

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Esenler Belediyesi’nin "Konu komşu iftardayız" sloganıyla Turgutreis Mahallesi’nde gerçekleştirdiği sokak iftarına katıldı. İftardan sonra konuşan Bakan Bağış, Esenler Belediyesi’nin Somali için başlattığı yardım kampanyasını takdirle karşılayarak, “Esenler halkına teşekkür etmek boynumun borcu oldu. Esenler kendine yakışanı yaptı” dedi.

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Esenler Belediyesi’nin “Konu komşu iftardayız”  sloganıyla Turgutreis Mahallesi’nde gerçekleştirdiği sokak iftarına katıldı. İftardan sonra konuşan Bakan Bağış, Esenler Belediyesi’nin Somali için başlattığı yardım kampanyasını  takdirle karşılayarak, “Esenler halkına teşekkür etmek boynumun borcu oldu. Esenler kendine yakışanı yaptı” dedi. Esenler Belediyesi’nin “Konu komşu iftardayız” sloganıyla ilçenin 10 ayrı mahallesinde gerçekleştirdiği sokak iftarlarının sonuncusu  Turgutreis Mahallesi’nde yapıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği iftara; Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış,  Filistin /Gazze Belediye Başkanı Refik Salim Mekki, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, AK Parti Esenler İlçe Teşkilatı Başkanı Umut Özkan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Samimi ve sıcak bir ortamda gerçekleşen iftar yemeğinin ardından konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, herkesi en kalbi duygularıyla selamladıktan sonra sözlerine başladı.  Bugün Atışalanı Caddesinde 12 km uzunluğunda kurulması planlanan Türkiye’nin  en büyük iftar sofrası organizasyonunu  iptal ederek, bu sofrayı Somali’de kuracaklarını anlatan Göksu, “Vicdanımızın sesi bize Somali’de insanlar açlıktan ölürken, anneler çocuklarını kucaklarında kaybederken biz Atışalanı Caddesi’nde kuracağımız iftar sofrasını Somali’de kuralım istedik” dedi.

Somali’de 100 bin kişilik iftar vermeyi hedeflediklerini; ancak Esenler halkının desteğiyle bu rakamın 250 bin kişiye ulaştığını kaydeden Göksu, “Esenler halkı öylesine büyük fedakarlıklar göstererek Somali için başladığımız kampanyaya destek verdi” dedi.

Somali’deki kardeşlerimizle iftar kardeşliği kurduk“Somali’deki kardeşlerimizle iftar kardeşliği kurduk” diyen Göksu, Ramazan ayı sonrasında da Somali’ye yardım etmeye devam edeceklerini belirtti. Esenler Belediyesi olarak ilçenin 10 farklı mahallesinde kurulan sokak iftarlarının sona erdiğini vurgulayarak konuşmasına devam eden Göksu, kurulan tüm iftar sofralarında emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Göksu’nun ardından konuşan Gazze Belediye Başkanı Refik Salim Mekki ise; Esenlerlilerle aynı iftar sofrasında bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Esenler Belediye Başkanı Göksu’ya teşekkür etti.  Türkiye’nin Gazze için verdiği mücadeleyi takdirle karşıladığını söyleyen Mekki, “Sizlerin de desteğiyle Gazze, yeniden hürriyetine kavuşacak” dedi. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş ise yaptığı konuşmada;  Somali’ye yaptığı ziyareti anlatarak, orada yaşanan insanlık dramına dikkat çekti.

Esenler kendine yakışanı yaptı

Programda en son konuşmayı yapan Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış,  herkese “Afiyet olsun”  diyerek konuşmasına başladı.  Esenler Belediyesi’nin Somali için başlattığı kampanyaya destek veren Esenlerlilere teşekkür eden Bağış, “Esenler halkına teşekkür etmek boynumun borcu oldu. Esenler kendine yakışanı yaptı” dedi. “Somali’de bir insanlık dramı yaşanıyor” diyen Bağış, “Bizler çocuklarımıza ‘Evladım tabağındakini bitir’ derken, oradaki anneler evlatlarının gıdasızlıktan eriyip gittiğine şahitlik etmek zorunda kalıyorlar” diye konuştu. Esenler Belediye Başkanı Göksu ile aynı yolda dava arkadaşı olmaktan gurur duyduğunu belirten Bağış,  iftara teşekkür etmek için geldiğini söyledi.

Gazze Belediye Başkanı Mekki’ye de seslenen Bağış, “Somali’nin nasıl yanındaysak, Gazze’nin de yanındayız. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Gazze’yi Rize’den Şırnak’tan, Batman’dan ayrı görmüyor. Çünkü oradaki kardeşlerimizin Türkiye’nin dostluğuna ihtiyaç duyduğunun farkındayız” dedi. Esenlerlilerle aynı iftar softrasını paylaşmaktan büyük bir haz duyduğunu da ifade eden Bağış, önümüzdeki yıl yine bir sokak iftarında Esenlerlilerle buluşacağını söyleyerek konuşmasını tamamladı.

 

 

 

Diğer Haberler