Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 7 Nisan 2016

ABONE OL

Bağımlılığın Panzehiri Aile

Madde bağımlılığı ile mücadelede en etkin yöntem olan ve Esenler'de de uygulanan İzlanda Modeli'nin raporu, İspanya'nın Tarragona şehrinde açıklandı. Rapora göre madde bağımlılığında ailevi faktörlerden daha önleyici başka bir faktör yok.

Madde bağımlılığı ile mücadelede en etkin yöntem olan ve Esenler’de de uygulanan İzlanda Modeli’nin raporu, İspanya’nın Tarragona şehrinde açıklandı. Rapora göre madde bağımlılığında ailevi faktörlerden daha önleyici başka bir faktör yok.

İzlanda Ulusal Ajansı ve Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi ortaklığıyla 2015 yılında uygulanmaya başlanan “Madde Bağımlılığı ile Kanıta Dayalı Mücadele” projesinin raporu İspanya’nın Tarragona şehrinde açıklandı. Geçen yıl Türkiye ile birlikte 8 ülkede (İtalya, İzlanda, Letonya, Malta, Portekiz, Romanya, Yunanistan) 10 bin, Esenler’deki liselerde okuyan 15 ve 16 yaşlarındaki bin 300 öğrenci üzerinde yapılan anket çalışmasında çocukların alkol, sigara ve uyuşturucu maddelere karşı tavırları ölçüldü, sosyal ve ailevi faktörler mercek altına alındı, risk ve önleyici faktörlerin neler olduğu tespit edildi. İsimleri gizli tutulan öğrencilerin anket sorularını doğru cevaplandırmaları için sorular titizlikle seçildi ve üçlü mekanizmayla cevapların doğruluğu kontrol edildi.

İLGİLİ AİLELERDE BAĞIMLILIK DÜŞÜK

Anketlerden çıkan sonuçların nasıl okunması, oranların neye işaret ettiği ve her ülkenin yerel şartlarına uygun nasıl çalışmalar yürütülmesi gerektiğine dair bilgileri rapor halinde sunan İzlanda Sosyal Araştırma ve Analiz Merkezi (ICSRA) Direktörü Jon Sigfusson şu çarpıcı gerçeklere dikkat çekti:

“Enerji içecekleri çocuklar için çok zararlı. Bu içecekleri içenlerin 3 yıl sonra alkol tüketme ihtimali, içmeyenlere göre daha yüksek. Ailevi faktörlerden daha önleyici başka bir faktör yok. Sporla ilgilenmek ise başka bir önleyici faktör. Ailenin ilgi ve özeninin yüksekliği sigara ve alkol alışkanlığını düşürüyor. Kendisinin kiminle ve nerede olduğunu anne babasının bildiğini hisseden çocukta sigara ve alkole başlama ihtimali daha düşük. Geç saatlere kadar dışarıda kalmak, arkadaşlarla alışveriş merkezinde, özellikle akşam geç saatlerde vakit geçirmek bir risk faktörü. Okulda mutlu olmamak, öğretmenle geçinememek, derslerin iyi olmaması da çocukların alkole başlamasına sebep olabiliyor. Çocuğun uyuşturucu, alkol ve sigaranın zararları konusunda bilgili olması, bu zararlı maddelerden korunması için yeterli değil. Onların bu maddelere ulaşmalarını zorlaştırmak gerekiyor.”

ESENLER’DE ORANLAR

Esenler’de 843 erkek, 453 kız öğrenci üzerinde yapılan anket sonuçlarına göre yüzde 13 oranında öğrenci, kötü alışkanlıklara ve uyuşturucu kullanımına sürükleyen veya engelleyen en önemli faktör olan anne-babadan ilgi ve sıcaklığı görmenin zor olduğunu, sigara içenlerin yüzde 28’i de anne-babasından çok az ilgi ve sıcaklık gördüğünü söylüyor.

KORUYUCU ÖNLEMLER İÇİN ÇALIŞILACAK

İzlanda Modeli’ne göre Esenler Belediyesi; İlçe Sağlık, Emniyet, Milli Eğitim Müdürlükleri ve aile temsilcilerine ortak bir bilgilendirme toplantısı yapacak, uyuşturucu ve kötü alışkanlıklara karşı koruyucu önlemlerin çok yönlü sürmesi için çalışmalar yürütecek.

Diğer Haberler