Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 22 Mart 2019

ABONE OL

Bağımlılığın İlacı: Sevgi

Esenler Belediyesi "%100 Hayat" projesi kapsamında öğrencilere ve velilerine 'Bağımlılık ve Farkındalık Semineri' düzenledi.

Esenler Belediyesi “%100 Hayat” projesi kapsamında öğrencilere ve velilerine Bağımlılık ve Farkındalık’ semineri veren Psikolog Buse Şenel, çocukla kurulan sevgi bağının, bağımlılıkların önüne geçtiğini söyledi.

Esenler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü madde bağımlılığından kurtulmak isteyen vatandaşlar için başlattığı “%100 Hayat” projesi kapsamında öğrencilere ve velilerine ‘Bağımlılık ve Farkındalık Semineri’ düzenledi. Esenler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde görevli Psikolog Buse Şenel, Şehit Sait Ertürk Ortaokulu’nda düzenlenen ‘Velilere Bağımlılık ve Farkındalık Semineri’nde bağımlılığın ne olduğu, nasıl geliştiği, kendimizi ve çocuklarımızı bağımlılığın her türünden nasıl koruyabileceğimizi, bağımlılık karşısında neler yapabileceğimizi, nasıl bir yaklaşım sergilenmemiz gerektiği anlattı.

ÇOCUKLARINIZLA YAKIN İLİŞKİLER KURUN

Çocukla kurulacak sevgi bağının tüm bağımlılıkların ilacı olduğunu söyleyen Şenel, “Çocuklarımızı bağımlılıktan uzak yetiştirmek istiyorsak öncelikli olarak onlarla yakın ilişkiler kurmalıyız. Beraber zaman geçirmeli, onlara sorumluluklar vermeliyiz. Sevgi bağları ne kadar güçlüyse bağımlılık oranının o kadar düşük olabileceğini hem klinik hem de sosyal olarak gözlemlenmiştir” ifadelerini kullandı.

Psikolog Buse Şenel, Özdebir Ortaokulu’nda düzenlenen bir diğer seminer de,”Öğrencilere Bağımlılığı Önleme ve Farkındalık Semineri” verdi. Şenel, çocuklara nelere karşı bağımlılık geliştirme olasılıkları olduğunu ve bunlardan kendilerini nasıl koruyabileceklerini anlattı.

BEYNİNİZİ İYİLEŞTİRİN

“Bağımlılıktan kurtulmak sadece bağımlılık yaratan davranıştan vazgeçmek değil aynı zamanda beyninizi iyileştirmektir” diyen Şenel, “Bireyler sigara, alkol, uyuşturucu gibi birçok maddeye bağımlı olabilirler. Ancak bağımlılık denince akla sadece sigara, alkol, uyuşturucu vb. madde bağımlılıkları gelmemeli, bunun yanında fiziksel bir maddeye dayanmayan, yeme bağımlılığı, oyun bağımlılığı, bilgisayar bağımlılığı, televizyon bağımlılığı, alışveriş bağımlılığı, internet bağımlılığı vb. bağımlılıklardan da söz edilebilir. Bir bağımlılıktan kurtulmak, sadece bağımlılık yaratan davranıştan vazgeçmek değil, aynı zamanda beyninizi iyileştirmekten geçiyor.Bunun için doğal pozitif güçlerden yararlanın ve öncelikle kendi zihninize, ruhunuza odaklanın” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler