Öneri ve Talep Formu

Müzikli Söyleşi‘nin bu ayki konuğu Nahide Babaşlı oldu.

Eklenme tarihi 30 Aralık 2021

ABONE OL

BABAŞLI: HERKES GİBİ KEŞFEDİLMEYİ BEKLEDİM

“Erdal Şahin ile Müzikli Söyleşi” programının bu ayki konuğu, genç yaşta müzik dünyasına başarı bir giriş yapan Azeri sanatçı Nahide Babaşlı oldu. Müzik serüveninin küçük yaşlardan itibaren başladığını belirten Babaşlı, “Herkes gibi ben de keşfedilmeyi bekledim” dedi.

Dr. Öğretim Üyesi ve Müzisyen Erdal Şahin’in sunduğu “Müzikli Söyleşi” programı, bu ay Azeri sanatçı Nahide Babaşlı’yı ağırladı. Babaşlı, programda şarkılar seslendirirken Azerbaycan’da başlayan müzik yolcuğuna dair merak edilenleri yanıtladı.

ÇALIŞTIM  VE ÇABALADIM

Üniversite eğitimi aldığı sırada yarışmalara katıldığını belirten Babaşlı, “Üniversitede hiçbir yarışmada seçilemedim, ön elemeye geçemedim. Bazı yarışmalara katıldım, benim sesimi hiç beğenmiyorlardı. Aslında bir keşfedilme peşindeydim diyebilirim. Herkes gibi birileri tarafından keşfedilmeye bekliyordum. Ama bunun yanlış olduğunu sonradan anladım. Çünkü insanın önce kendisini keşfetmesi lazım sonra kendisini bir yerlere taşımak için çabalaması ve çalışması lazım. Bunun için çalıştım, çabaladım. İnsanlar bir şarkıyla tanıdı, dinledi ama buralara gelene kadar ne yollardan geçiliyor, ne emekler harcanıyor?” şeklinde konuştu.

YARIŞMALARDAN SÜREKLİ KOVULDUM

Azerbaycan’da çok yetenekli müzisyenlerin ve sanatçıların olduğunu söyleyen Babaşlı, “Azerbaycan’da usta-çırak ilişkisi yöresel bir şekilde devam ediyor. Hem yöresel hem teknik olarak çalışmalar yapılıyor. Üstatların öğrencileri oluyor, tabi isteyen alabiliyor eğitimini.  Ben de çok istiyorum aslında ilerleyen zamanlarda düşünebilirim böyle bir şey” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Atatürk’ü andığımız bir programda, Atatürk’ün sevdiği türküleri okudum. ‘Bir Fırtına Tuttu Bizi’ ve ‘Yemen Türküsü’nü söyledim. Programda sunucu yoktu. Orada hem sunum yaptım hem şarkı söyledim. Türkiye’de orkestra arkadaşlarımla orada tanışmıştım. Bende o zamanlar Azerbaycan şivesi vardı. Benim aslında öyle başladı. Yarışmalardan sürekli kovuldum. Kimse beni izlemedi. Bir şekilde kendimi buralara kadar getirdim. İlk sahne deneyimim oydu. Türkiye’de de Cem Andiran, Sibel Can, Ebru Gündeş ve Merve Özzbey’in sesini çok beğeniyorum. Çok güçlü sesler.”

 

 

Diğer Haberler