Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Ekim 2011

ABONE OL

Azmiyle zoru başardı

Pazarlarda çorap satarak geçimini sağladıktan sonra Vücut Geliştirme Sporuyla hayata sımsıkı tutunan 37 yaşındaki Koray Uçar 18 Kasım 2011 tarihinde Estonya’da yapılacak olan Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek.

Pazarlarda çorap satarak geçimini sağladıktan sonra Vücut Geliştirme Sporuyla hayata sımsıkı tutunan 37 yaşındaki Koray Uçar 18 Kasım 2011 tarihinde Estonya’da yapılacak olan Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek.

Evli ve 1 çocuk babası olan Koray Uçar (37 ) Esenler Belediyesi Spor Kompleksi’nde Vücut Geliştirme branşında (fitness) antrenörlük yapıyor. Bugüne kadar toplam 450 öğrenciyi vücut geliştirme konusunda yetiştiren Uçar, sporu yaşamının ayrılmaz bir parçası olarak görüyor.Makedonya’dan Türkiye’ye göç ettikten sonra hobi olarak başladığı Vücut Geliştirme Sporu’na 18 yaşından beri gönül veren Uçar, ödemekte güçlük çektiği  ev kirası ve artan  hayat  pahalılığına rağmen spora olan sevdasıyla yaşam mücadelesi veriyor. Zor ve maliyetli bir spor dalı olan vücut geliştirme sporuna çocukken merak sardığını belirten Uçar, bu spor ile çocuk yaşlarda ilgilenmeye başladığını vurgulayarak başından geçen serüvenini de şöyle anlattı. “Bu sporla uğraşan insanlara hep özenirdim. Dayım halterciydi. Onun gibi güçlü olmak istiyordum. Annem, babam ben küçükken ayrıldılar. Geçim sıkıntısı nedeniyle hem anneme yardımcı olmak hem de evi geçindirmek için uzun bir süre bir yandan pazarlarda çorap satarak ekmek paramı kazandım,  diğer yandan da Vücut Geliştirme Sporu ile ilgilendim. 2007 yılında profesyonel olarak vücut geliştirme sporuyla ilgilenmeye başladığımda,  çeşitli ulusal ve uluslar arası yarışmalara katılarak Türkiye’yi temsil ettik. Derecelere girdim. 2009 yılında da Esenler Belediyesi Spor Kompleksi’nde antrenör olarak göreve başladım ve halen devam ediyorum. Tüm zamanımı bu spora ayırdığım için geçimimi de yine bu spordan sağlıyorum. ”

Oğlum şampiyon olmamı istedi

Kendi imkânlarıyla bugünlere geldiğini söyleyen Uçar,  vücut geliştirme sporunun çok maliyetli bir spor olduğuna dikkat çekerek, ekonomik sıkıntılar içinde mücadele ederek bu sporla ilgilendiğini söyledi. Evinin kira olduğunu ve aylık gelirinin bin 200 TL olduğunu ifade eden Uçar,  beslenme şekline çok dikkat etmesi gerektiğini; ancak maddi imkânsızlıklar nedeniyle doğru şekilde beslenemediğini kaydetti. Eskişehir’de 23- 25 Eylül 2011 tarihleri arasında yapılan Vücut Geliştirme Şampiyonası ve Milli Takım Seçmeleri Şampiyonası’nda Klasik Vücut Geliştirme Büyük Erkekler kategorisinde Türkiye Şampiyonu olan  Uçar, altın madalya ve kupayı 9 yaşındaki oğlu Sahil için aldığını kaydederek, “Oğlum şampiyon olmamı çok istiyordu” dedi. Başarısının sırrını azmine borçlu olduğunu söyleyen Uçar,  hayatı boyunca sürekli zorluklarla mücadele ettiğini ve zoru başarmak için çalıştığını söyledi. En büyük hedefinin Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda ilk 3 arasına girmek olduğunu söyleyen Uçar, Esenler Belediyesi Spor Kompleksi’nin kendisi için çok iyi bir referans olduğunu ifade ederek,  “Hem her türlü antrenmanı yaparak kendimi geliştirebiliyor ve başka insanlara da yardımcı oluyor, bilinçlendiriyorum” dedi. Uçar, kendisine yaptığı katkılardan dolayı Esenler Belediyesi’ne teşekkür etti.

Estonya’da Türkiye’yi temsil edecek

18 Sasım’da Estonyada yapılacak olan Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda  Türk Milli takımda yer alacağını ve Türkiye’yi uluslar arası arenada temsil edeceğini söyleyen Uçar, şampiyon olarak ülkesine dönmek istediğini ifade etti. Uçar,  “Ay yıldızlı bayrağımızı göndere çektirip gururla İstiklal Marşı’mızı çaldıracağım” diye konuştu. 

Göksu’dan plaket

Rakiplerini geride bırakarak Vücut Geliştirme Şampiyonası ve Milli Takım Seçmeleri Şampiyonası’nda Türkiye Şampiyonu olan Uçar, Esenler Belediyesi tarafından da  ödüllendirildi.  Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun halkın istek ve şikayetlerini dinlediği Halk Günü’nde ziyaret eden Uçar’ı tebrik eden Başkan Göksu, kendisine ve yine Esenler Belediyesi Spor Kompleksi’nde antrenörlük yapan 2011 Dünya Güreş Şampiyonası’nda milli hakemimiz Bekir Yüce’ye plaket takdim etti. Sporculara  başarılarının devamını dileyen Göksu, içerisinde forma ve çeşitli spor malzemelerinin bulunduğu spor çantalarını Uçar’a ve Yüce’ye  hediye etti.

 

Diğer Haberler