Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 6 Şubat 2019

ABONE OL

Aysun Gültekin’den Sümmani Türküleri

Erzurum'un yetiştirdiği ve Anadolu'nun aşıklık geleneğinin önemli isimlerinden Aşık Sümmani, Esenler'de anıldı. Sümmani'nin türkülerini hemşehrisi, usta sanatçı Aysun Gültekin seslendirdi.

Erzurum’un yetiştirdiği ve Anadolu’nun aşıklık geleneğinin önemli isimlerinden Aşık Sümmani, Esenler’de anıldı. Sümmani’nin türkülerini hemşehrisi, usta sanatçı Aysun Gültekin seslendirdi.

Esenler Belediyesi ve Avrupa Yakası Erzurum Dernekler Federasyonu işbirliğinde düzenlenen “Aşık Sümmani’ye Saygı Gecesi” Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Erzurumlu Sümmani’nin vefatının 105. yılına özel düzenlenen geceye; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Avrupa Yakası Erzurum Dernekler Federasyonu Başkanı Osman Nuri Toraman, Aşık Sümmani’nin torunu Nisan Gül Avcı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ERZURUM KÜLTÜRÜNE ÖNEMLİ BİR KATKI

Sümmani’nin hayatını anlatan sinevizyon gösterimiyle başlayan programın açılış konuşmasını Avrupa Yakası Erzurum Dernekler Federasyonu Başkanı Osman Nuri Toraman yaptı. Toraman, Aşık Sümmani’yi Esenler’de hemşehrileriyle anmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Esenler Belediyesi’ne Erzurum kültürüne ve dolayısıyla Türk kültürüne katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Anadolu’da, 19. yüzyılın usta halk şairi Aşık Sümmani’nin tesirinde kalmış aşıklar görülür. Toplumsal olaylara durum değerlendirmesi yapar Aşık Sümmani. Böyle değerlerimizi anmak büyük gurur” diye konuştu.

DEĞERLERİMİZ ÇOCUKLARIMIZLA BULUŞUYOR

“Bu toprakların değerlerini bu toprağın çocuklarıyla buluşturuyoruz” diyen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Milletleri millet yapan şey, izi sürülen insanlar yetiştirmiş olmalarıdır. Biz bu anlamda yeryüzü insanlığının en büyük cevherine sahip olan milletin çocuklarıyız. Aşık Sümmani gibi değerlerimizin unutulmaması için, Esenler Belediyesi olarak önemli gayretler ortaya koyuyoruz. Yöre derneklerimizle beraber o yörenin kendi değerlerini çocuklarıyla buluşturarak tarihe iz bırakmış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

ERVAH-I EZELDEN BÜYÜK ALKIŞ ALDI

Gecede Aşık Sümmani’nin türkülerini Erzurumlu usta sanatçı Aysun Gültekin okudu. Gültekin, Sümmani’nin sevilen türküsü “Ervah-ı Ezelden” ile dinleyenlerden büyük alkış aldı. Aşık Sümmani’nin yanı sıra Anadolu’dan türküler de seslendiren Gültekin, “Aşık Sümmani gibi ozanlarımız pınarın başı. Bizler o emanetin devamıyız” dedi. Gecede Aşık Sümmani’nin “Usandım” adlı uzun havasını okuyan Osman Aslan da dinleyenlere duygusal anlar yaşattı.

Diğer Haberler