Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 16 Nisan 2018

ABONE OL

Aydınlar Medeniyetimizi Anlatamıyor

"Fikir Atölyesi"nde konuşan Gazeteci Yusuf Kaplan, "Medeniyet birikimimizi önyargısız bir şekilde kavrayabilecek bir aydınlar topluluğu şu an bizde yok" dedi.

“Fikir Atölyesi”nde konuşan Gazeteci Yusuf Kaplan, “Medeniyet birikimimizi önyargısız bir şekilde kavrayabilecek bir aydınlar topluluğu şu an bizde yok” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Yusuf Kaplan ile Fikir Atölyesi” programı, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Gazeteci Yusuf Kaplan programda, modernleşmenin dünyadaki etkileri üzerine konuştu.

KAVRAMLARI AÇIKLAYABİLECEK SANATÇILAR YOK

“Batı’da olan ve Batılıların tarihsel serüvenini ve bizim yaşadığımız medeniyet birikimini önyargısız bir şekilde kavrayabilecek bir entelijansiya (aydınlar topluluğu) şu an bizde yok” diyen Kaplan, “Batıcıların kafasında Batı’daki gerçeğe tekabül eden bir Batı tasavvuru yok. Müslümanların kafasındaki ve hayatındaki İslâm’la ve İslâm’ın insanlardan istediği İslâm arasında da bir bağlantı yok. Problem aslında biraz da, yaşanılan modern dünyada kavramları anlayabilecek ve açıklayabilecek sanatçıların olmamasında” ifadelerini kullandı.

MODERNLEŞME SÜRECİ HIZ KESMİYOR

Tüm dünya gibi Türkiye’nin de bir modernleşme tecrübesi yaşadığını söyleyen Kaplan, “Cumhuriyetle birlikte kökenleri Tanzimat’a kadar giden bir modernleşme tecrübesi yaşadık. 1950’lerden sonra ise toplumun bir şekilde yitirdiği şeyi hatırlaması ve yeniden Müslümanlaşması tecrübesini yaşadık. Yani toplum teslim bayrağını çekmedi ki, bu önemli bir şeydir. Ama 1980’lerden itibaren kırsaldan kente göçte patlama yaşanınca, liberalleşme süreciyle birlikte kapitalizmin de etkisiyle, toplum sarsıldı. Bunun devamında da modernleşme süreci hız kesmeden ilerledi” diye konuştu.

Diğer Haberler