Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 5 Haziran 2011

ABONE OL

Atık yağdan ekonomiye katkı!

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, atık yağlardan elde edilen toplam 1.600 kg. temizlik malzemesini ihtiyaç sahibi ailelere verilmek üzere EDİM’e teslim etti.

Çevre

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, atık yağlardan elde edilen gelirle, toplam 1.600 kg. temizlik malzemesini ihtiyaç sahibi ailelere verilmek üzere EDİM’e teslim etti. Esenler Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Kolza Geri Dönüşüm Tesisi’nde  bitkisel atık yağlardan dönüşüm yoluyla elde edilen gelir sayesinde, 600 kg. bulaşık deterjanı, 600 kg. sıvı el sabunu ve 400 kg tuz ruhu olmak üzere toplam 1.600 kg  temizlik malzemesini yoksullara ulaştırılması için EDİM Hayır Market’e teslim etti.  “Her atık çöp değildir” sloganıyla hareket eden Esenler Belediyesi, Kolza Biyodizel ve Petrol Ürünleri ile yaptığı işbirliği kapsamında bitkisel atık yağların dönüşümünü sağlayarak atıkların çevreye zarar vermesini engellemekte ve ekonomiye geri kazandırmakta. İlk etapta geri dönüşümden elde edilen gelir sayesinde bin 500 kg. temizlik malzemesini EDİM’e teslim eden Esenler Belediyesi,  şimdi de bin 600 kg. yeni ürünü EDİM Hayır Market aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. Temizlik malzemelerinin EDİM’e teslim edildiği programda konuşan Esenler Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ali Aydın, “İlçe sınırlarındaki evlerde ve işyerlerinde bitkisel yağları toplayarak çevreyi koruduğumuzu ve ekonomiye çok büyük bir fayda sağladığımızı ifade etmiştir. Geri Dönüşüm Tesisi’ne getirilen atıklardan elde edilen endüstriyel yağ ve asit yağlar kimya sektöründe boya üretiminde,hadde sabunu yapımında ve alkit imalatında kullanılmaktadır.Elde edilen gelir sayesinde de , ihtiyaç sahiplerinin deterjan ihtiyacı karşılanmış oluyor” dedi.

2 aylık deterjan ihtiyacı

Bitkisel atık yağlardan geri kazanım yoluyla elde edilen gelir sayesinde, 600 kg bulaşık deterjanı, 600 kg sıvı el sabunu ve  400 kg tuz ruhu olmak üzere toplam bin 600 kg temizlik malzemesi elde edildiğini belirten Aydın, atık yağların geri dönüşümünden sonra deterjan imalatı konusunda katkı sağlayan Serpel Kimya’nın yetkilisi Selma Ergül’den teslim aldığı malzemeleri EDİM’e teslim eden Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Özcan Hamza’ya vererek, bu malzemelerin 2 ay boyunca EDİM aracılığıyla yoksullara ulaşacağını kaydetti.

Bu dönüşüm süreci ile tüm Esenler halkı çevre kirliliği konusunda bilgilendirilmiş ve elde edilen gelir sayesinde temizlik malzemelerin yoksullara dağıtılması çok büyük ilgi görmüştür ifadesi kullanan  Aydın, geçtiğimiz Şubat ayından bu yana toplam bin 348 adet temizlik malzemesinin tüketildiğine de dikkat çekti.

 

 

Diğer Haberler