Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 16 Şubat 2012

ABONE OL

Atık Bitkisel Yağlar Temizlik Malzemesi Oldu

Esenler Belediyesi, “Her atık çöp değildir” sloganıyla hayata geçirdiği geri dönüşüm projesi kapsamında bitkisel atık yağlardan elde ettiği 10 ton temizlik malzemesini EDİM’e teslim etti.

Esenler Belediyesi, “Her atık çöp değildir” sloganıyla hayata geçirdiği geri dönüşüm projesi kapsamında bitkisel atık yağlardan elde ettiği 10 ton temizlik malzemesini EDİM’e teslim etti.

Esenler Belediyesi projelerinin bir birini tamamlar nitelikte olduğunun en güzel örneklerinden biri Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen“Her Atık Çöp Değildir” projesi ile Sosyal ve Yardım İşleri Müdürlüğü’nün Edim Hayır Market projesi oldu.  Proje kapsamında Geri Dönüşüm Tesisi’nde dönüştürülen atık yağlardan elde edilen 10 ton temizlik malzemesi EDİM Hayır Market’e teslim edildi.

 “Her atık çöp değildir” sloganıyla hareket eden Esenler Belediyesi, bitkisel atık yağların geri dönüşümünü sağladı. Bu atıkların çevreye zarar vermesini engelleyerek ekonomiye geri kazandıran proje sayesinde, bitkisel atık yağlardan 600 Kg Bulaşık deterjanı,600 Kg Yüzey temizleyici, 400’er kg çamaşır suyu ve sıvı sabun elde edilerek EDİM Hayır Market’e teslim edildi. Bu sayede hem atık yağlar temizlik malzemesine dönüştü, hem de yardıma muhtaç insanlar temizlik malzemesi ihtiyaçlarını karşılamış oldu.

Öğrencilere geri dönüşüm eğitimi

Proje etkinliğini genişletmeyi hedefleyen Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, ilköğretim okullarında konuyla ilgili yarışma yapıp çeşitli eğitimler veriyor. Bu kapsamda Birlik ve Fatih ilköğretim okullarında gerçekleştirilen ilk eğitimlere; müdürlük personeli, Kolza biyodizel ve petrol ürünleri mühendisi Şule Tatar ve okulların Çevre Koordinatör öğretmenleri katıldı.  Eğitime katılan öğrenciler bitkisel atık yağların neler olduğunu, zararlarını ve nasıl muhafaza edebileceklerini öğrendi.

Diğer taraftan projenin öğrenciler tarafından daha etkin ve eğlenceli bir şekilde anlaşılmasını sağlamak ve onları projeye dâhil ederek konunun farkındalığını artırmak amacı ile “Okullar arası atık yağ toplama yarışması” düzenleniyor. Yarışma sonucunda dereceye girecek okullara projeksiyon cihazı, laptop ve masa üstü bilgisayar hediye edilecek. Ödüllerin 5 Haziran Çevre Haftası etkinliklerinde teslim edileceğini açıklayan Esenler Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü İbrahim Şahin, okullardaki çevre bilincinin artırılması için eğitimlere bitkisel yağ eğitimlerinin de eklendiğini açıkladı.

Diğer Haberler