Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Mayıs 2016

ABONE OL

Aşk Yolu Allah Yoludur

Esenler'de "Mevlana'dan Öğütler" aktaran Prof. Dr. Emin Işık, "Bizi Allah'a götürecek yegane yol, aşk yoludur" dedi.

Esenler’de “Mevlana’dan Öğütler” aktaran Prof. Dr. Emin Işık, “Bizi Allah’a götürecek yegane yol, aşk yoludur” dedi.

İlahiyatçı Yazar Prof. Dr. Emin Işık, Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Mevlana’dan Öğütler” programı kapsamında Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde bir sohbet gerçekleştirdi.

GÖNÜL HASTALIĞI AŞK HASTALIĞIDIR

Prof. Dr. Emin Işık, gönül ve aşk kelimelerinin farkına değinerek, “Hz. Mevlana, ‘Gönül hastalığı, kalp hastalığı değildir’ diyor. Gönül hastalığı aşk hastalığıdır. Gönül ve kalp kelimelerinin yeri ayrıdır. Yüreksiz dediğimiz zaman cesaretsiz anlaşılır, kalpsiz dediğimizde merhametsiz anlaşılır. Gönlün hasta olması hiçbir hastalığa benzemez. Gönül insanın his merkezi olduğu için diğer ızdıraplardan farklıdır. Sevgiler de bölüm bölümdür ama bir yerde birleşirler” diye konuştu.

AŞKIN LİSANI DA YOKTUR İZAHI DA

Gerçek aşkın anlamına dair konuşan Işık, “Allah’ı kalp ile severiz. Allah, ‘Ben, beni seven müminin kalbindeyim’ diyor. Peygamber Efendimizi ruhumuzla seviyoruz. Allah’ın bir ismi de Vedûd’dur yani ‘şehvet olmayan sevgi’. Gerçek aşkta şehvet yoktur ve aşkın dili de sükuttur. Aşkın lisanı da yoktur, akıl ile izahı da” dedi.

ALLAH’A BİLMEKLE DEĞİL SEVMEKLE KUL OLURUZ

Bizi Allah’a götürecek yolun aşk olduğunu belirten Işık, “Bir kişiye aşık olmak diğer kötülüklerden insanı kurtarabilir. Aşık olan kişi başkasına bakmaz çünkü ihanet etmiş gibi hisseder. Mevlana, ‘İster mecazi aşk olsun isterse hakiki aşk olsun bizi Allah’a götürecek yegane yol, aşk yoludur’ diyor. Allah, bilinmekle değil sevilmekle olur. Biz Allah’ı bilmekle değil Allah’ı sevmekle O’na kul oluruz. Zaten seven sevdiğinin de kuludur” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler