Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Şubat 2019

ABONE OL

Aşk Ve Kültür Enstitüleri Kuralım

"Erenler Mektebi"nde konuşan Dr. Mustafa Tatcı, Yunus Emre, Mevlana, Niyazi Mısri gibi erenlerin eserlerinin anlaşılması için 'aşk ve kültür enstitüleri' kurulması gerektiğini söyledi.

“Erenler Mektebi”nde konuşan Dr. Mustafa Tatcı, Yunus Emre, Mevlana, Niyazi Mısri gibi erenlerin eserlerinin anlaşılması için ‘aşk ve kültür enstitüleri’ kurulması gerektiğini söyledi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Erenler Mektebi” programı, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Programda Araştırmacı-Yazar Dr. Mustafa Tatcı, ibadetlerin tevhide ulaşmadaki katkısı ve erenlerin eserlerinin önemi üzerine bir sohbet gerçekleştirdi.

İBADETİN MAKSADI TEVHİTTİR

Niyazi Mısri’nin eserleri üzerinden ibadetlerle ilgili bir okuma gerçekleştiren Tatcı, “İbadetin en efdali zikrullahtır. Namaz, hac, oruç ve zekat gibi bütün ibadet kurallarından maksat tevhidi anlamak ve tevhidi gerçekleştirmektir. Cenab-ı Hakk bizim kabiliyetlerimize göre tevhide ulaşmakta farklı yollar tarif etmiştir. ‘Şunları yaparsanız eğer bunların tevhitteki yani hakikatteki noktasına ulaşırsanız o zaman işiniz kolaylaşır’, diyor. Bunların birini yaparsanız öbürünü yapmanıza gerek yok diye bir şey yok. Hepsini yapacaksın, hangisinden zevk alırsan ona daha fazla devam edeceksin” diye konuştu.

ERENLER KÜLTÜR HALİNE GELMELİ

Niyazi Mısri, Yunus Emre gibi erenlerin kitaplarının büyük nutku şerifler olduğunu söyleyen Tatcı, “Bu erenler kültür haline gelmeli. Bunlarla ilgili kültür enstitüleri kurulmalı. Türk klasikleri olarak değerlendirilecek ve kütüphanemizde bu da olsun diye okutulacak bir şey değildir bu eserler. Bunları okumadan sırlar bize açılmaz. Aşk enstitüleri kurulmalı ki bu eserler anlaşılsın. Bu eserler bizler için yazıldı, yazarları bu meseleleri çözmüş kişiler, söyledikleri sözleri bizim için söylüyorlar” dedi.

Diğer Haberler