Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 6 Ağustos 2012

ABONE OL

Aşk’ın Sembolü Yunus Emre Esenlerde Anıldı

Esenler Belediyesi tarafından Ramazanın manevi ruhuna uygun bir çerçevede yapılan Ramazan Etkinliklerinin, Dörtyol Meydanı’ndaki son konuğu Aşk Eri Yunus Emre hazretleriydi. Yunus Emre’yi Sosyolog – Yazar Yusuf Özkan Özburun anlattı.

Esenler Belediyesi tarafından Ramazanın manevi ruhuna uygun bir çerçevede yapılan Ramazan Etkinliklerinin, Dörtyol Meydanı’ndaki son konuğu Aşk Eri Yunus Emre hazretleriydi. Yunus Emre’yi Sosyolog – Yazar Yusuf Özkan Özburun anlattı.

Esenler, gönüllerde dönüşüme ve değişime vesile olan gönül erlerini anlamaya ve anmaya devam ediyor. Esenler Dörtyol Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikler, Milletvekilleri Volkan Bozkır, Osman Aşkın Bak, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İlçe Başkanı Umut Özkan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis üyeleri, Belediye Birim Müdürleri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşti. Program iftar sonrasında çocuk animasyonları ile başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Yunus Emre Hazretlerinin hayatını anlatan sinevizyon gösterimi ile devam etti.

ESENLER ERENLER ŞEHRİ

Sinevizyon gösterisinin ardından kürsüye gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu konuşmasına, Yunus Emre’ye ait bir şiirle başladı.  Göksu, Yunus Emre’nin sözleriyle, şiirleriyle hayatımızda bir şekilde iz bırakmış Anadolu Sultanı olduğunu, her sözünde deruni anlamlar bulunduğunu söyledi. Başkan Göksu, bu gönül sultanını çocuklarımıza çok iyi anlatmak gerektiğini vurgulayarak, Ramazan’ın başlamasıyla Dörtyol Meydanı’nda her gün bir gönül dostuyla yola devam ettiklerini söyledi. Göksu, “Esenler bir esenlik şehri olduğu kadar aynı zamanda bir erenler şehridir de” dedi. Göksu sözlerine, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu Ramazan’da herkese yüklediği sorumluluk olan selamı yaymanın ve gönüllere girmenin gerektiğini vurgulayarak, “Kendimizi, dostluğumuzu, komşuluğumuzu, akrabalığımızı tekrar gözden geçirerek yenilemeliyiz” diyerek son verdi.

RAMAZAN ESENLER’DE BİR BAŞKA GÜZEL

Programa katılan TBMM Dış İşleri Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır da, Ramazan’ın Esenler’de bir başka güzel yaşandığını hatırlatarak, konuşmasını Allah’ın bu huzur ve mutluluk dolu ortamını devam ettirmesini ve Ramazan’ın tüm insanlığa barış ve huzur getirmesi temennisiyle bitirdi.

 ALLAH’IN AŞK ERİ

Sosyolog – Yazar Yusuf Özkan Özburun’un Yunus Emre’yi anlattığı programda, O’nun aşkına ve Allah’ın Kur’an da buyurduğu “Allah Muhsin kulları sever” dediği Muhsin kullardan olduğuna vurgu yaparak, dergâha götürdüğü odunların düzgün olmasının nedenin bu olduğunu söyledi. Muhsin ifadesini Yunus Emre’nin nasıl anladığını belirten Özburun, eğri odunun dergâha yakışmayacağını Allah’ın bu ayette insanın düzgün ve estetik olması gerektiğini anlamanın daha doğru olacağını söyledi.

Yunus Emre ve Mevlana’nın sürekli gündeme getirilen hümanist, insancıl söylemlerine katılmadığını onların neye talip olduklarına bakmanın gerektiğini belirtti.

Özburun, Yunus Emre’nin asla bir şair olmadığını ve yazdıkların Türkçe olmasının onu anlamaya yetmeyeceğini söyledi. O’nu anlamak için onun gibi yaşamayla olabileceğini belirtti. Yunus Emre’nin yazdığı,

Çıktım erik dalına

Anda yedim üzümü

Bahçe ıssı kakıdı

Niçin yedin cevizi     

 

Şiirinde, okunuşunun herkes tarafından anlaşılacağını ancak esas olan içerdiği mananın anlaşılması olduğunu söyledi.

Özburun, Yunus Emre’nin şiirlerinden örnekler vererek sürdürdüğü konuşmasını, nefis terbiyesine ve bu terbiyenin de namaz ve dua ile olacağını söyleyerek sözlerini bitirdi.

Program İsmail Yılmaz’ın verdiği Tasavvuf Musikisi konseriyle son buldu.

Diğer Haberler