Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 31 Aralık 2014

ABONE OL

Asırlık Şehitlere İzci Vefası

Esenlerli izciler, Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılında 90 bin şehidimizi saygıyla andı. Eksi 19 derecede Allahuekber Dağı’nın zirvesine tırmanan izciler, vatan ve millet uğruna donarak hayatını kaybeden dedelerine vefalarını gösterdi.

Esenlerli izciler, Sarıkamış Harekatı’nın 100. yılında 90 bin şehidimizi saygıyla andı. Eksi 19 derecede Allahuekber Dağı’nın zirvesine tırmanan izciler, vatan ve millet uğruna donarak hayatını kaybeden dedelerine vefalarını gösterdi.

Esenler Belediyesi Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü, 90 bin askerimizin donarak şehit düştüğü Allahuekber Dağı’na çıkarak şehitlerine karşı vefa borcunu yerine getirdi. 22 – 27 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Allahuekber Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampı’na katılan Esenlerli izciler, 5 gün boyunca Kars- Sarıkamış’ta donarak hayatını kaybeden şehitleri anmak için gerçekleşen etkinliklere katıldı. Kampa; Kulüp Sorumlusu Feyzullah Sert’in yanı sıra; Esenler Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü izcileri, 3 Oymakbaşı, 2 Lider, 4 kız ve 9 erkek ergin izci katıldı.

ATALARINI YÂD ETTİLER

81 il ve 7 ülkeden 400’e yakın izci kamp öncesinde Erzurum’da bir araya geldi. İzciler, Kars Kapı Şehitliği’ni ziyaret ederek, dualarla atalarını yâd etti. İzciler, Kars Kapı Şehitliği’nde dualar ederek, karla kaplanan şehitlik mezarlarının karını temizledi. Atalarını yâd eden izciler daha sonra Erzurum’un Şenkaya ilçesine otobüslerle hareket ettiler. Gaziler Köyü’nün 100 yıl önce Sarıkamış Harekâtı ile alınmasının ardından 85’inci Alay sancağının, köy camisindeki minareye çekilişi temsili olarak canlandırıldı. Gaziler Jandarma Komutanlığı’ndan Mehmetçikler Alay Sancağı’nı minarede dalgalandırdıktan sonra bir asker ezan okudu. Daha sonra törene katılanlar Bardız Şehitliği’ne giderek dualar ettiler.

ONLAR DA DEDELERİNE GELDİ

‘Dedeciğim Ben Geldim’ sloganıyla başlatılan kampta Sarıkamış şehitlerini anmak için her yıl olduğu gibi bu yıl da Esenlerli izciler, 3 bin 100 metre yükseklikteki Allahuekber Dağları’na tırmanış yaptı. -19 derecede zirve yürüyüşü yapan izciler, hava sıcaklığının gece -29 dereceyi bulduğu dağlarda açtıkları çadırlarda uyudular. Bu yılki zirve yürüyüşüne sadece Türkiye’den değil aynı zamanda Lübnan, Filistin, Kuveyt, Kosova, Sırbistan gibi 7 farklı ülkeden de izciler katıldı. Burada dedelerini ziyarete gelen yabancı izcilerle birlikte her yıl giderek büyüyen ziyaretçi sayısı, bu yıl da arttı. İzciler, 27 Aralık Cumartesi sabahı zirveden Gaziler Köyüne yürüyerek kamp programlarını tamamladı.

O RUHU HİSSETTİLER

Esenler Belediyesi Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Sorumlusu Feyzullah Sert, Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Bilinç Kampı’na 18 İzci ile katıldıklarını belirterek, “Kampa katılmamızı sağlayan başta Esenler Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Tevfik Göksu’ya ve emeği geçenlere teşekkür ederiz. Allah razı olsun. Burada çocuklarımız atalarının mücadelesini ve fedakârlığını bir nebze de olsa anladılar” diye konuştu.

Diğer Haberler