Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Aralık 2016

ABONE OL

Asım’ın Nesli Akif’i Andı

Esenler'deki 10 okuldan 300 öğrenci, İstiklâl Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'u ölümünün 80. yıldönümünde, kabri başında dualarla andı. Öğrenciler, Akif'in torunu Selma Argon'la da tanıştılar.

Esenler’deki 10 okuldan 300 öğrenci, İstiklâl Marşı’nın şairi Mehmet Akif Ersoy’u ölümünün 80. yıldönümünde, kabri başında dualarla andı. Öğrenciler, Akif’in torunu Selma Argon’la da tanıştılar.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün “Önderlerin İzinde” programı kapsamında öğrenciler, ebediyete intikalinin 80. yıldönümünde milli şair Mehmet Akif Ersoy’a vefasını gösterdi. Esenler’deki 10 okuldan 300 öğrenci, Edirnekapı Şehitliği’ndeki kabri başında dedeleri Akif’i dualarla andı.

PARAMIZDA AKİF’İN RESMİ OLMALI

Asım’ın neslinin, İstiklâl şairinin ideallerini, davasını ve İstiklâl Marşı ruhunu idrak etmeleri için öğrencilere usta şair hakkında bilgiler verildi. Öğrencilere Akif’in örnek kişiliğini ve şairlik yönünü anlatan Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan, “Mehmet Akif Ersoy, gençlere fazilet ve marifet sahibi olmayı tavsiye ederdi. Yazdığını yaşardı, bu yüzden eserleri tesirli olmuştur” dedi. Bağlan, eski 100 liradan Akif’in resminin kaldırıldığını hatırlatarak, “Bazı küresel güçler, eski 100 liralık banknottan Mehmet Akif Ersoy’un resmini kaldırdılar. Akif’in resmi tekrar banknotlarda yer almalıdır, O’na vefamızı göstermeliyiz” diye konuştu.

AKİF’İN TORUNUYLA TANIŞTILAR

Bağlan’ın konuşmasının ardından öğrenciler, Esenler Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Cemal Bolat eşliğinde Mehmet Akif Ersoy’un kabri başında milli şaire dualar ettiler. Öğrenciler, İstiklâl Marşı şairimizi anmaktan ve dualar etmekten büyük gurur ve mutluluk duyduklarını ifade ettiler.

Esenlerli öğrenciler, dedesinin kabrini ziyarete gelen Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon’la da tanıştılar. Argon, öğrencilerin dedesini anmasının ve anlamasının çok önemli olduğunu belirtti ve çocuklarla kısa bir sohbet ettikten sonra hatıra fotoğrafı çektirdi.

ONLARI ANLAMALI VE ANLATMALIYIZ

Gelecek nesillerin Mehmet Akif Ersoy’un ışığından faydalanmasının önemine değinen Esenler Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Cemal Bolat, “Öğrencilerimizin istiklal şairimizi tanıması, anlaması ve anlamlandırması geleceğimizin daha aydınlık olması için çok önemli. Bu milletin marşını yazan, bu toprakların sevdalısı Akif gibi şairlerimizi her zaman anmalı ve onlara vefamızı göstermeliyiz” diye konuştu.

İSTİKLÂL MARŞIMIZI OKUYUNCA GURUR DUYUYORUM

7’nci sınıf öğrencisi Burak Çetindere, “Mehmet Akif Ersoy bu vatan için, bu topraklar için büyük fedakarlıklar göstermiş. İstiklâl Marşımızı yazmış. Bugün torunları olarak bizler, İstiklâl Marşımızı okuduğumuzda o günlerdeki mücadeleyi düşünüyoruz. Bir kez daha Türk olmaktan, bu topraklarda yaşamaktan gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler