Öneri ve Talep Formu
ASIM GÜLTEKİN

 Asım Gültekin Dergicilik Okulu öğrencileri, yazarın Amasya’daki kabrini ziyaret etti.

Eklenme tarihi 3 Ağustos 2021

ABONE OL

ASIM GÜLTEKİN KABRİ BAŞINDA ZİYARET EDİLDİ

Esenler Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Asım Gültekin Dergicilik Okulu’ndaki öğrenciler, yazarı Amasya’da bulunan kabri başında andı. Öğrenciler, Gültekin için dualar okuyarak yazarın ailesi ve öğretmenleriyle tanıştı.

Geçtiğimiz yıl vefat eden yazar- mütefekkir Asım Gültekin’in adını taşıyan dergicilik okulundaki öğrenciler, yazarın Amasya’daki kabrini ziyaret etti. Asım Gültekin Dergicilik Okulu’nda eğitimler alan gençler, birçok derginin yayına başlamasına öncülük eden ve bu alanda pek çok isim yetiştiren Gültekin’i kabri başında dualarla yâd etti.

Ziyarete Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, Taşova İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Tümer, Taşova Gençlik Merkezi Müdürü Sercan Şenel, Asım Gültekin’in ağabeyleri Zeki Gültekin, Sefa Gültekin, kardeşi Adnan Gültekin ile Gültekin’in öğretmenleri Recep Seyhan ve Ömer Celep de katıldı. Ardından Asım Gültekin’in isminin verileceği cami ziyaret edildi. Gençler ayrıca Amasya’yı daha yakından tanımak için şehrin kültürel ve tarihi yerleri ile müzelerini gezdi.

ASIM GÜLTEKİN GENÇLERİN AĞABEYİYDİ

Asım Gültekin Dergicilik Okulu öğrencilerinden Hasret Ceyhan, Gültekin’in gençlerin ağabeyi olduğunu söyleyerek “Asım Gültekin tam bir gönül insanıydı. Biz gençlerin her daim kendimizi geliştirmesi gerektiğini vurguladı ve gençlerle yakından ilgilendi. Kabri nur, mekânı cennet olsun” ifadelerini kullandı. Okulun bir diğer öğrencisi Mustafa Yeşilgül ise şunları kaydetti: “Asım Gültekin, gençlerin bir derdi olması gerektiğini ve dergiler etrafında toplanmasını öğütleyen önemli bir edebiyat insanıydı. Bugün çok anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdik. Asım Gültekin, genç diyebileceğimiz bir yaşta vefat etti. Onunla tanışmayı çok isterdim” şeklinde konuştu.

ASIM GÜLTEKİN KİMDİR?

1975 yılında Amasya’nın Taşova ilçesinde doğan Gültekin; lise eğitimini Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinde, üniversite eğitimini ise Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünde tamamladı. Farklı illerdeki okullarda edebiyat öğretmenliği yaptı. Uzun yıllar boyunca Türkiye Dergiler Birliği başkanlığı görevinde bulundu, gelenek haline gelen Dergi Günleri/Dergi Fuarlarını başlattı. Dünya Dergiler Birliği’nin kurulmasına öncülük etti. Dil ve etimolojiyle olan ilgisinden ötürü, Dil Evi Etimoloji Topluluğu’nu kurdu. 2008’de yılın öğretmeni seçildi. Çeşitli yayınevlerine ve dergilere editör, danışman ve yayın kurulu olarak katkı sağladı. Biat, Seher, Kitap Postası, Cafcaf ve CF dergilerini çıkardı. Kültür sanat haberlerinin derlendiği Dünya Bizim sitesinin kurucuları arasında yer aldı ve uzun yıllar genel yayın yönetmenliğini üstlendi. Temmuz, Yörünge, Yedi İklim, Yeni Şafak, Sağduyu, Millî Gazete, Karar Gazete Vakit, Şehrengiz, Düş Çınarı, Kırklar, Gerçek Hayat, Genç gibi dergi ve gazetelerde de kültür yazıları yayımlandı.

Gültekin, 22 Temmuz 2020’de 45 yaşında Yalova’da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 23 Temmuz 2020’de memleketi Taşova’da defnedildi. Gültekin evli ve 2 çocuk babasıydı.

 

Diğer Haberler