Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 4 Mart 2012

ABONE OL

Armağan Lozan’ı Anlattı

Esenler Belediyesi'nce düzenlenen Esenler Buluşmaları'nda konuşan araştırmacı-yazar Mustafa Armağan, Türkiye’nin Hilafet’i İngilizler’in zoruyla kaldırdığını söyledi. Armağan, İngiliz Parlamentosu’nun Hilafet kaldırılmadan Lozan’ı imzalamadığını belirtti.

Esenler Belediyesi’nce düzenlenen  Esenler Buluşmaları’nda konuşan araştırmacı-yazar  Mustafa Armağan, Türkiye’nin Hilafet’i İngilizler’in zoruyla kaldırdığını söyledi. Armağan, İngiliz Parlamentosu’nun Hilafet kaldırılmadan Lozan’ı imzalamadığını belirtti. 

Esenler Belediyesi’nin her hafta, konusunda bir uzmanı konuk ettiği Esenler Buluşmaları’nın bu haftaki konuğu araştırmacı – yazar Mustafa Armağan oldu. “Lozan’ın Bilinmeyen Yönleri” konulu bir konferans veren Armağan, Lozan’da kaybedenin Türkiye olduğunu belirtti. Esenler Belediyesi Belediye Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Esenler Belediyesi Başkan Yardımcısı Aydın Polat, Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmedi Yusuf Ziya Cömert’in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Program kapsamında Lozan Antlaşması’nın bilinmeyenlerini anlatan Mustafa Armağan, Yunanistan’ın tek kuruş tazminat ödemeden, üstelik adaları ve Batı Trakya’yı nasıl ustalıkla sınırları içinde tutabildiğini, savaşı kaybeden Yunanistan’ın nasıl en az zararla kurtardığını, Kazım Karabekir ve silah arkadaşlarına yapılan haksızlıkların da altını çizerek, “Türkiye artık kendi tarihini, kendi kimliğini öğrenmeye başladı” dedi.

Hilafet’in kaldırılmasında İngiliz parmağı

Lozan Antlaşması’nın satır aralarında Hilafet’i İngilizler’in kaldırttığının görüldüğünü kaydeden Mustafa Armağan, “Bildiğiniz gibi bir antlaşmanın yürürlüğe girmesi için önce heyetler, sonra o ülkenin meclisi, sonra da hükümet başkanı imzalar. Türkiye’de ikinci meclis Lozan Antlaşması’nı imzaladıktan yaklaşık 8 ay sonar İngiltere meclisi imzalıyor. Bunun bir sebebi olmalı. Sebebi şuydu; Hilafet kaldırılmalı, Türkiye Müslüman kimliğini ön plana çıkarmayan bir Anayasa yapmalıydı. Ve bunlar yapıldıktan sonra İngiltere parlamentosu Lozan Antlaşması’na imza atıyor. Lozan’da Yunanlılardan alınması gereken savaş tazminatından nasıl vazgeçildiğini, Batı Trakya’yı, Batum’u, Oniki Ada’yı, Musul’u, Kerkük’ü, Süleymaniye’yi nasıl kaybedildiğini de anlatan Armağan, kazanılan zaferin bedelinin bu olmaması gerektiğini, Lozan`la bir imparatorluğun resmen tasfiyesine imza atıldığını ifade eserek Armağan; Sudan, Mısır, Libya`daki hilafet haklarımızdan ebediyen vazgeçildiğini sözlerine ekledi

Kurtuluş Savaşını Karabekir başlattı

Kazım Karabekir’in Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştiren en önemli şahsiyetlerden biri olmasına rağmen Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren tarih sahnesinden nasıl silindiğini de anlatan Armağan, Doğu Cephesi’nde zafer üstüne zafer kazanan, Sevr’i yırtan ilk antlaşmanın altına imza atan, özellikle Doğu’da savaşın gerçek kahramanı sayılan Kazım Karabekir’in kazandığı zaferlerde kendisinin yine görmezden gelindiğini, ( zaferi Mehmetçik kazandı)diye aktarıldığını dile getirerek, “Eğer Şark cephesindeki zaferi Mehmetçik kazandıysa Kurtuluş Savaşı’nı da, İnönü Zaferi’ni de Mehmetçik kazandı diye aktarmamız lazım. Kurtuluş Savaşı aslında ilk olarak Kazım Karabekir Paşa tarafından Doğu’da başlatılmıştır. Kazım Karabekir birliklerinin Doğu’dan Batı’ya gelmesi ile ile birlikte Batı’daki savaşlar da kazanılmaya başlamıştır ” dedi. Armağan, Kazım Karabekir’in, Ermeni işgali altındaki Doğu bölgelerindeki katliama kayıtsız kalmayarak sorunu çözmek istediğini, ancak resmi emrin gecikmesi yüzünden kendi insiyatifi ile hareket ettiğini ve bu yüzden de Lozan’a gönderilmemesi konusunda ileriki zamanlarda Mustafa Kemal’in, “Sen kendi kafanla iş yaparsın, İsmet benim dediğimi yapar” yorumunda bulunduğunu aktardı.  Ermeniler ile silahlarına el koymak ve Serv Anlaşması’ndaki imzalarını geri çekmeleri karşılığında ateşkesi kabul ettiğini de kaydeden yazar, Karabekir ve arkadaşlarının oynanan komplolarla saf dışı edildiğine dikkati çektiOsmanlı’nın, İtilaf Devletleri ile imzalamak mecburiyetinde kaldığı Sevr Antlaşması’nın, aslında İstiklal Mücadelesi’nin başlangıcı olduğunu dile getiren Armağan, “O günün şartlarında Osmanlı heyeti içleri kan ağlaya ağlaya anlaşmayı imzaladı. Mecliste görüşülemediği için Padişah imzalamadı. İngilizler başta olmak üzere İtilaf devletleri imzalaması için Sultan Vahdettin’e baskı yaptılar. Ancak, İngiliz’lerin nefes alış verişini bile hissedecek kadar yakın olduğu bir atmosferde meclisin imzalamadığını bahane ederek Sevr’e imza atmadı, dirayet gösterdi. Osmanlı heyetinin Sevr’i imzalaması bir nevi oyalama taktiğiydi, imzalanmadığı takdirde Anadolu tamamen işgal edilecekti. Nitekim bu oyalama sonrası İstiklal Savaşı başladı ve sonuçta Lozan’a gelindi” şeklinde konuştu. Fetih 1453’te büyük haksızlıkÖte yandan İstanbul’un Fethi’ni konu alan Fetih filmine de atıfta bulunan Mustafa Armağan, bir hadis-i şerifle başlayan ve o hadis-i şerifin müjdesine mazhar olan şahısların gayri meşru bir ilişki içerisinde gösterilmesinin büyük skandal olduğunu söyledi.   Özellikle gençler tarafından büyük ilgi gören konferansın son bölümünde dinleyiciler Lozan Antlaşması ile ilgili Mustafa Armağan’a sorular da sordular. Konferans sonunda Esenler Belediyesi Başkan Yardımcısı Aydın Polat Mustafa Armağan’a teşekkür ederek çiniden yapılmış bir tabak hediye etti. Armağan’ın kitaplarını imzalamasının ardından konferans sona erdi.

 

 

Diğer Haberler