Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Aralık 2017

ABONE OL

Arıkan’dan Öğrencilere Diksiyon Dersi

Spor Spikeri Erdoğan Arıkan, Esenlerli öğrencilere iyi bir diksiyon için yapılması gerekenleri uygulamalı olarak anlattı.

Spor SpikeriErdoğan Arıkan, Esenlerli öğrencilere iyi bir diksiyon için yapılması gerekenleri uygulamalı olarak anlattı.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Spor Söyleşileri”nde Spor SpikeriErdoğan Arıkan, Tuna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi. Spikerlik mesleğine başlama hikayesini ve mesleğin inceliklerini öğrencilerle paylaşan Arıkan, öğrencilerin sorularını da cevapladı.

İYİ BİR DİKSİYON İÇİN NELER GEREKİYOR?

İyi bir diksiyon için yapılması gerekenlerden söz eden usta spiker, “Çok daha iyi konuşabiliriz ama işi biraz daha alışkanlığa bırakıyoruz. Zamanla bir konuşma şeklimiz oluşuyor ve buna alışıyoruz. Bunu sorgulamamız gerekiyor. İyi bir diksiyona sahip olmak için doğru nefes almamız, harfleri ve kelimeleri yutmamamız, daha canlı ve dinamik konuşmamız, dilimize özgü kuralları iyi bilmemiz gerekiyor. Doğru iletişim bizi doğru yerlere, yanlış iletişim ise yanlış yerlere götürür” dedi. Arıkan, öğrencilere Türkçe’de en çok yanlış kullanılan sözcüklerin doğru söylenişlerini de açıkladı.

AĞZINIZLA DEĞİL AKLINIZLA KONUŞUN

Öğrencilere gelecekleriyle ilgili doğru kararlar vermeleri için tavsiyelerde de bulunan Arıkan, “Kendinizin üzerine gidin. Ağzımızla değil aklımıza konuşacağız. Bakarken sadece gözümüzle değil aklımızla da bakacağız. Mesleğinizle, geleceğinizle ilgili hayata bakıp neler yaparım diye düşünün” ifadelerini kullandı.

FAVORİSİ BEŞİKTAŞ

Arıkan, program sonunda öğrencilerden gelen “Futbolda bu sene kim şampiyon olur?” sorusu üzerine, oynadığı futbola bakarak favorisinin Beşiktaş olduğunu söyledi.

Diğer Haberler