Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 23 Kasım 2018

ABONE OL

Arif Olmak İçin Doğru Ol

"Erenler Mektebi"nde Yunus Emre'nin "N'ideriz Biz Dirlik Suyun" şiirini açıklayan Dr. Mustafa Tatcı, arifler yolunda ilerlemek için yapılan her işte doğru olunması gerektiğini söyledi.

“Erenler Mektebi”nde Yunus Emre’nin “N’ideriz Biz Dirlik Suyun” şiirini açıklayan Dr. Mustafa Tatcı, arifler yolunda ilerlemek için yapılan her işte doğru olunması gerektiğini söyledi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Erenler Mektebi” programı, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Programda Araştırmacı-Yazar Dr. Mustafa Tatcı, Türk tasavvuf edebiyatı ve fikir hayatının 13. yüzyıldaki en değerli şahsiyetlerinden olan Yunus Emre’nin, “N’ideriz Biz Dirlik Suyun” isimli şiiri üzerine bir sohbet gerçekleştirdi.

ARİFLER MEKÂNINDA PARA GEÇMEZ

Şiirin dörtlüklerini katılımcılara ayrıntılı bir şekilde açıklayan Tatcı, dörtlüklerde geçen arifler mekânının can alınıp can verilen bir yer olarak düşünülmesi gerektiğini söyleyerek, “Bu ilde maddi şeylerle alışveriş yapılmaz, burada para geçersizdir. Burası can verenlerin alışveriş yaptığı bir yerdir. Hiçbir fayda ve kâr gözetilmez. Bu yol, yokluk yoludur. Parayla bu makamı alamazsınız. Bir mürşide gidip ‘Parayla beni bir üst makama çıkarır mısın?’ deseniz, olmaz. Tarikatlarda para toplamak, para vermek olmaz. Ayette, ‘Sizden hiç ücret talep etmeyen ariflerle birlikte olun’ diyor. Senin yetişmen için canla, başla çalışan ariflerle birlikte olun. Bu yolda Allah için can vereceksiniz” ifadelerini kullandı.

HER ŞEYİ ALLAH İÇİN YAPACAĞIZ

Arifler yolunda ilerlemek için yapılan her işte doğruluğun seçilmesi gerektiğini anlatan Tatcı, “Bu yolda Allah için can vereceksiniz, doğru çalışacaksınız. Hangi mesleği icra ediyorsanız edin, doğru yoldan ayrılmayacaksınız. Hiç yanlış ve hileniz olmayacak. Az kazan ama helâl kazan. Buradan ariflerden makam alınmayacağını anladık. Biz kendimiz üryan geldik üryan gideriz, dolayısıyla dükkânı da yağmaya verdik, diyor Yunus Emre. Dükkan dediği vücudumuz ve nefsimiz. Nefis nasıl yağmaya verilir, muhtemelen çalıştığı yerde bir numaradır o kişi. Eğer bu işe talipseniz, çalıştığınız her işte hak için bir numara olmalısınız. Yaptığınız işin en iyisini yapacaksınız. Her şeyi Allah için yaparak, Allah’ta yok olmak olmalı amacımız” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler