Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 18 Nisan 2013

ABONE OL

Arap Baharı’nın Çocukları Esenler’de

Arap Baharı’nın çocukları, Esenler Belediyesi’nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle düzenlediği 4. Uluslar arası Barış Ekmeği Festivali kapsamında Esenler’e ayak bastılar.

Arap Baharı’nın çocukları, Esenler Belediyesi’nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle düzenlediği 4. Uluslar arası Barış Ekmeği Festivali kapsamında Esenler’e ayak bastılar.

“Barış ve kardeşlik” konseptinden hareketle 19- 24 Nisan 2013 tarihleri arasında düzenlenecek 4. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali ile Arap Baharı’nın yaşandığı Filistin, Libya, Suriye, Mısır, Tunus ve Yemen’den yaklaşık 100 çocuk tüm dünyaya dostluk ve kardeşlik mesajı vermek üzere Esenler’e geldiler. Türkiye’ye ilk adımı Filistinli çocuklardan oluşan kafile attı. Daha sonra, Libya, Tunus ve Mısırlı çocuklar Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı. Barış ve kardeşliğin temsilcilerini İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Esenler Belediyesi ekiplerince karşıladı. İstanbul’da olmaktan ve barışa katkı sağlamaktan duydukları memnuniyeti dile getiren çocuklar, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan servislerle alınarak otellerine yerleştirildiler.Aralarında Arap coğrafyasında yaşanan savaşlarda anne ve babalarını kaybetmiş, kimi kimsesi olmayan yetim, öksüz ve kimsesiz çocukların da olduğu çocuklar, Festival çerçevesinde düzenlenecek etkinliklerde Esenler’deki kardeşleriyle birlikte kendi ülkelerinden getirdikleri unları mayalayarak barış ekmeği pişirecekler ve dünyanın barışa doyması için pişirdikleri ekmekleri dünya liderlerine gönderecekler. 4 gün sürecek 4. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali boyunca Esenler’e gelen çocuklar, bir taraftan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına ayrı bir renk katarken, diğer taraftan da İstanbul’un tarihi ve kültürel mekânlarını ile Boğaziçi’ni gezip İstanbul’un nadide güzelliklerine şahit olacaklar.

 

Diğer Haberler