Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 11 Ekim 2017

ABONE OL

Annenin Dinledikleri Bebeğin Bilinçaltına İşliyor

"Bilinçli Aile Eğitimi"nde konuşan Eğitimci Yazar Sıtkı Aslanhan, "Hamile anne, Türk Tasavvuf Müziği, Türk Musikisi, Klasik Müzik dinlerse, Kur'an okursa, çocuğa güzel mesajlar verirse, çocuk dünyaya geldiğinde zekâsı yani IQ'su yüzde 30 daha fazla olur" dedi.

“Bilinçli Aile Eğitimi”nde konuşan Eğitimci Yazar Sıtkı Aslanhan, “Hamile anne, Türk Tasavvuf Müziği, Türk Musikisi, Klasik Müzik dinlerse, Kur’an okursa, çocuğa güzel mesajlar verirse, çocuk dünyaya geldiğinde zekâsı yani IQ’su yüzde 30 daha fazla olur” dedi.

Esenler Belediyesi ve Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği Derneği işbirliğinde düzenlenen “Bilinçli Aile Eğitimi” Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Programda Eğitimci Yazar Sıtkı Aslanhan, hamilelikte bebeğe verilen mesajların bilinçaltına etkilerinden ve eşlerin birbirlerine sevgilerini göstermelerinin öneminden bahsetti.

OLUMLU MESAJ ZEKÂYI YÜZDE 30 ETKİLİYOR

İnsanın bilinçaltının anne karnında 120 günlükken oluşmaya başladığını söyleyen Eğitimci Yazar Sıtkı Aslanhan, “Allah çocuğa 120 günlükken ruh üfler. Bir bayan çocuğuna hamileyken, eşi kadına bağırıyorsa, evde şiddet varsa, çocuğun doğduktan sonra da babasına karşı önyargılı yaklaştığı görülüyor. İslâm dünyasında adını altın harflerle yazdıran bir kişi bile yoktur ki, anne baba sorunlu olsun. Mesela Mevlana diyoruz ama bu Mevlana’nın arkasında nasıl bir anne baba var bilmiyoruz. Mevlana daha 6 yaşındayken annesi ‘Oğlum oku, babandan daha çok oku. Babasından daha çok okumayan hiçbir millet ilerleyemez’ diyor. Baba dediği kişi, devrin en büyük alimlerinden birisi. Mevlana’nın dünyaya geleceğini öğrenen aile, devrin ilim yurdu olan Bağdat’a gidiyor, çocukları orada doğsun diye. Bakın nasıl güzel bir mesaj gönderiyorlar daha doğmamış çocuğa. Hamile anne, Türk Tasavvuf Müziği, Türk Musikisi, Klasik Müzik dinlerse, Kur’an okursa, çocuğa güzel mesajlar verirse, çocuk dünyaya geldiğinde zekâsı yani IQ’su yüzde 30 daha fazla olur” şeklinde konuştu.

SEVDİĞİNİZİ GÖSTERİN, SEVGİ EYLEMDİR

Eşlerin birbirine sevgisini göstermeleri gerektiğini belirten Aslanhan, “Sevginin kalbe yerleşmiş olanına muhabbet, onun davranış biçimlerine yansımış olanına meveddet denir. Sevgi bir eylemdir. Bugün evlilikteki en büyük problem sevginin gösterilmemesidir. Eşinizi seviyor musunuz diye sorduğumda, eşler ‘Evet’ diye cevap veriyorlar, ‘Eşiniz bunu biliyor mu?’ diye sorduğumda, ‘Biliyordur’ diyorlar. Nereden bilecek eşiniz? Sevginizi neden eylemlerinizle göstermiyorsunuz? Sevgi eylemdir. Eşinizi seviyorsanız, eyleme geçeceksiniz, davranışlarınızla göstereceksiniz. Sevdiğimize, sevgimizi ifade etmemiz lâzım. Gönül alıcı sözler söylemek, tatlı bir söz söylemek lâzım. Güzel bir cümle tüm dünyaya bedeldir. Maalesef bu koşuşturmaca içinde eşimize ve çocuklarımıza vakit ayıramıyoruz” dedi.

Diğer Haberler