Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 10 Mayıs 2015

ABONE OL

Anneler Günü Ninnilerle Kutlandı

Anneler Günü'nde dünyanın en güzel ninnileri Esenler'de söylendi. Esenler Belediyesi'nin bir ilke imza atarak gerçekleştirdiği dünyanın ilk Uluslararası Ninni Festivali'nde, 11 Türkî Cumhuriyetinden sanatçılar 50 milyon annenin aynı ezgilere sahip farklı sözlerdeki ninnilerini seslendirdi.

Anneler Günü’nde dünyanın en güzel ninnileri Esenler’de söylendi. Esenler Belediyesi’nin bir ilke imza atarak gerçekleştirdiği dünyanın ilk Uluslararası Ninni Festivali’nde, 11 Türkî Cumhuriyetinden sanatçılar 50 milyon annenin aynı ezgilere sahip farklı sözlerdeki ninnilerini seslendirdi.

Esenler Belediyesi, bu sene Anneler Günü’nü çok farklı bir etkinlikle kutladı. Türk Dünyası Belediyeler Birliği ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) birlikte düzenlenen dünyanın ilk Ninni Festivali, Esenler Dörtyol Meydanı’nda yapıldı.

Dünya kültürel mirasının ortak ses ve ezgilerini bir araya getiren Uluslararası Ninni Festivali’ne AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz ve AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran ile anneler ve çocukları katıldı.

ANNELERİMİZ İÇİN BİR GÜN YETMEZ

Anneler Günü’nde binlerce anneyi bir araya getiren festivalin açılış konuşmasını Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu yaptı. Sözlerine annelerin gününü kutlayarak başlayan Başkan Göksu, “Bir anneyi anlamak ve anmak için bizim anlayışımıza göre bir gün yetmez. Ama bir farkındalık oluşması açısından önemli bir gün. Esenler Belediyesi olarak anneler gününde ne yapalım diye düşündük. Bir anne için en güzel şey çocuğuna ninni söylemesi, bir çocuk içinde annesinden ninni dinlemesidir. Anne ve ninni. İşte bu iki kavramı yan yana getirerek, bu güzel güne daha da anlam kazandırmak istedik. Coğrafi farklılıklarımız olsa da annelerimizin çocuklarına aynı duygularla ninni söylediklerini bugün burada bir kez göstermiş olacağız. Bu vesileyle tüm annelerimizin gününü kutluyorum. İyi ki annelerimizsiniz, iyi ki kulağımıza ninniler söylemişsiniz. Hepinizin ellerinden öpüyorum” diye konuştu.

BAŞKAN GÖKSU’DAN ANNELERE DAVET

Tüm anneleri ve Esenlerlileri 11 Mayıs Pazartesi günü Dörtyol Meydanı’na davet eden Başkan Göksu, “Annelerimizin tek endişesi çocuklarının geleceğidir. Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun Esenler’in tarihini ve talihini değiştirecek, çocuklarımızın geleceğini ilgilendiren bu tarihi açıklamasına şahitlik etmek üzere hepinizi bu meydana bekliyorum” dedi.

ANALAR GELECEĞİMİZE YÖN VEREN EVLATLAR YETİŞTİRİYOR

Başkan Göksu’nun ardından bir konuşma yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge de şunları söyledi: “Ayaklarının altı öpülesi annelerimizin gününü kutluyorum . Annelerimizi bir araya getiren Ninni Festivali’ni son zamanların en heyecan verici festivallerinden biri olarak görüyorum. Çünkü analar geleceğimize yön veren evlatlar yetiştirirler. Tenzile annemiz gibi. Ana denilince akla vefa gelir. Ana denilince akla ‘Bir anamdan, bir yardan geçmem’ sözü gelir. Biz anamızdan, babamızdan, evladımızdan, toprağımızdan, vatanımızdan, ezanımızdan ve bayrağımızdan vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz”.

DÜNYANIN EN GÜZEL NİNNİLERİ SÖYLENDİ

Konuşmaların ardından Türkiye, KKTC, Özbekistan, Tataristan, Türkmenistan, Yakutistan, Azerbaycan, Dağıstan, Kazakistan, Kırgızistan ve Başkürdistan’dan festivale katılan 13 sanatçı, farklı toplumlar ve kültürlerin ninnilerini aynı sahnede seslendirdi. Çok sayıda Esenlerli annenin kucağında bebeği ile katıldığı festivalde, renkli görüntülere sahne olan çeşitli yarışmalar da düzenlendi. Yarışmacılar sonucunda yapılan çekilişte üç anneye çocuk odası takımı ve çeşitli hediyeler verildi.

Diğer Haberler