Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 19 Aralık 2018

ABONE OL

Anne Adaylarına ‘suda Travay’ Anlatıldı

Esenlerli kadınlar, “Sağlık Buluşmaları” programı kapsamında "Doğum Ağrısı İle İlaçsız Baş Etme Yöntemi: Suda Travay" konusunda bilgi sahibi oldu.

Esenlerli kadınlar, “Sağlık Buluşmaları” programı kapsamında “Doğum Ağrısı İle İlaçsız Baş Etme Yöntemi: Suda Travay” konusunda bilgi sahibi oldu.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü ve Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi işbirliğinde gerçekleşen “Sağlık Buluşmaları” programında, Op. Dr. Selin Çetinkal ve Ebe Seçil Topaloğlu, “Doğum Ağrısı İle İlaçsız Baş Etme Yöntemi: Suda Travay” konulu sunum yaptı.

Doğum yaklaştıkça gebenin aklında bazı soru işaretlerinin oluşmaya başladığına değinen Op. Dr. Selin Çetinkal, bu sorulara komşuların anlattıklarının ve akrabaların doğum hikayelerinin eklenmesiyle gebenin korkularının başladığını söyledi. Bu noktadan sonra genellikle gebelerin normal doğum yerine sezaryene yöneldiğini ifade eden Çetinkal, “Normal doğumun ağrılarına dayanmayacağını düşünen gebelerin ilk çözüm olarak sezaryeni seçmemeleri gerekiyor. Aslında ilk yapılması gereken gebelerin bilinçlendirilmesi. Bunun için hastanemizde gebe okullarımız var, oralara katılıp bilinçlenerek bilgi alabilirsiniz” dedi.

Gebe okullarında egzersizler yapıldığını, doğum ağrılarıyla nasıl başa çıkılacağına dair eğitimler verildiğini belirten Selin Çetinkal, suda travavdan bahsederken de şunları söyledi: “İşte bu noktada doğum ağrısı ile ilaçsız baş etme yöntemi olan suda travaydan bahsetmem gerek. Doğum ağrılarınızı suyun içinde çekmenizi sağlıyor bu yöntem. Suyun rahatlatıcı etkisini doğumda kullanıyoruz. Sıcak su kasları gevşeterek doğumun daha rahat ve hızlı olmasını sağlıyor. Annenin stresi azalınca bebeğin de stresi azalıyor ve doğum daha kolay geçiyor. Gebe suyun içinde daha rahat hareket ediyor. Bizim suda travaydan kast ettiğimiz, doğumun suda gerçekleşmesi değil, ağrıların suda geçirilmesi. Bunun için de bazı şartlar var tabi ki, tekil gebelik, bebekte ve annede sağlık sorunu olmaması, bebeğin kilosu gibi. Bu şartlara dikkat ederek suda ağrıyla baş etmeyi öneriyoruz.”

Suda travayın nasıl gerçekleştiğini aktaran Ebe Seçil Topaloğlu ise, “Suda travay yöntemiyle normal doğumu destekliyoruz. Kullandığımız küvetteki su seviyesi annenin vücuduna göre ayarlanıyor ve saat başı suyun sıcaklığı, annenin kalp atışı ve bebeğin nabzı değerlendiriliyor. Anne adayı suda asla yalnız bırakılmıyor, istediği refakatçileri ve bir ebemiz bu sürecin her anında gebeye eşlik ediyor. Hastalarımızın çoğu bu uygulamadan çok memnun kalıyor, anne adayları daha sonra bu memnuniyetlerini bizimle de paylaşıyor.” şeklinde konuştu. Program sonunda katılımcıların sorularına cevaplar verildi.

Diğer Haberler