Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Mart 2013

ABONE OL

Anadolu Meclisi’nde Karadeniz Coşkusu

Anadolu Meclisi bu hafta Karadeniz’in incilerini ağırladı. Gecede yörenin dernekleriyle bir araya gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Esenler’i değiştireceğiz. Şunu iddia ediyorum: Allah’ın izniyle Esenler parmakla gösterilen, herkesin yaşamak istediği bir şehir olacak” dedi.

Anadolu Meclisi bu hafta Karadeniz’in incilerini ağırladı. Gecede yörenin dernekleriyle bir araya gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Esenler’i değiştireceğiz. Şunu iddia ediyorum: Allah’ın izniyle Esenler parmakla gösterilen, herkesin yaşamak istediği bir şehir olacak” dedi.Esenler Belediyesi tarafından, ilçedeki mahalli derneklerin tanışıp kaynaşması ve Esenler için ortak akıl oluşturulması amacıyla hayata geçirilen Anadolu Meclisi bu hafta Zonguldak, Karabük, Amasya, Samsun, Çorum ve Gümüşhane derneklerini ağırladı. Esenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler Belediyesi Genel Koordinatörü Mehmet Çelik, Esenler Dernekler Federasyonu (ESDEF) Başkanı Süleyman Kahveci, belediye meclis üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları’nın temsilcileri ve çok sayıda Karadenizli vatandaş katıldı.Dernek başkanlarının, dernekleri hakkında kısaca bilgi vermesiyle başlayan programda konuşan AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, derneklerin yaptığı çalışmaların medeniyet algısıyla gerçekleştiğini belirtti. Dernek çalışmalarının çok önemli olduğunu kaydeden Özkan, bu ülkeyi mahalli derneklerin âbâd edeceğini söyledi. “Esenler’in hiçbir eksiği kalmamasına çabalıyoruz” diyen Özkan, “Bunu da inşallah Başkanımız’ın ve sizin gayretleriyle başaracağız” şeklinde konuştu.ANADOLU MECLİSİ’NDE HİKMETİ ARIYORUZ

Özkan’ın ardından konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Yaklaşık 3 aydır, her hafta bir yöremizi burada ağırlıyoruz. Anadolu Meclisi’ni burada topluyoruz. Anadolu Meclisi’ni toplamamızdaki sebep, hikmeti aramaktır. ‘Esenler’in geleceğini nasıl inşa edebiliriz?’ düşüncesinin hikmetini aramaktır” dedi. “Biz, yaratılışımız gereği bir imtihanın muhatabıyız” diyen Göksu, insanın ahireti için bıraktığı tek şeyin bu dünyada yaptığı iyilikler olduğunu söyledi. Göksu, “Her söz, düşünce bizim için kıymetlidir. Her düşünceden alacağımız bir pay vardır” diyerek, Anadolu Meclisleri’nde bugüne kadar toplam 10 bine yakın vatandaşla fikir alışverişinde bulunduklarını belirtti.GÜZEL ESENLER PROJESİ İLK 3’TEEsenler Belediyesi’nin ‘Güzel Esenler’ projesiyle, AK Parti’nin düzenlediği Sosyal Belediyecilik Proje Yarışması’nda, bin 500 belediye arasında ilk 3’e girdiğini açıklayan Göksu, bu başarının tüm yorgunlukları telafi ettiğini belirtti. Başarının kendilerini çalışmaya daha çok teşvik ettiğini ifade eden Göksu, sözlerini şöyle sürdürdü:“İstiyoruz ki çözülmedik, ulaşılmadık bir dert kalmasın. Bunun için de Esenler’in geleceği ile ilgili en ufak bir katkı sağlamak isteyen her kardeşimden istirhamım şudur: Hangi partiye mensup olursanız olun, gelin Esenler ortak paydasında buluşalım, Esenler’i birlikte kalkındıralım. Allah bir nimet verdi. Şu anda Esenler hem merkezi hükümet, hem Büyükşehir Belediyesi, hem İlçe Belediyesi ile beraber bütün bir proje üretiyor. Bugüne kadar gerek merkezi hükümete, gerek Büyükşehir Belediyesi’ne hangi proje sunulduysa hiçbir tanesinden ‘hayır’ cümlesini almadık. Her türlü projeler yapılıyor, her türlü devlet desteği var. Her türlü devlet desteği varsa, her türlü imkân varsa bu imkânı birlikte yürüterek Esenler’i değiştirmek zorundayız.”4 YILDA 400 PROJE

Bir belediye başkanı olarak değil, dünyada 13 ülkede araştırma yapmış biri olarak konuştuğunu belirten Göksu, Esenler’in değişmemesi ve kabuğunu kırmaması durumunda bir suç merkezi haline geleceğini söyledi. Esenler’in değişim ve dönüşüme uğraması halinde ise herkesin oturmak isteyeceği bir yer olacağını kaydeden Göksu, bunun da vatandaş desteğiyle olacağını ifade etti. “4 yılda yapılanlar, yapılacakların teminatıdır” diyen Göksu, “4 yılda 400 proje yaptık” dedi ve Esenler’e devam eden yatırım miktarının yaklaşık 1 milyar dolar olduğunu söyledi. ESENLER PARMAKLA GÖSTERİLECEKDernek faaliyetlerinin önemine dikkat çeken Göksu, dernekleri ‘küçük belediyeler’e benzetti. Derneklerin yürüttüğü iyi çalışmalarla anılacağını belirten Göksu, “Herkes ne derse desin, tarih iyiyi yazıyor” dedi. Bu şehre ve insanlarına vefa borçlu olduklarını ifade eden Göksu, “Esenler’i değiştireceğiz. Şunu iddia ediyorum: Allah’ın izniyle Esenler parmakla gösterilen, herkesin yaşamak istediği bir şehir olacak” dedi. Esenler Belediyesi’nin mevcut hizmet binasının yerine Sivil Toplum Sarayı kuracaklarını da söyleyen Göksu, “Bütün dernekler her türlü kültürel ve sosyal faaliyetlerini orada yapabilecekler. İstiyoruz ki, dernekler maddi sıkıntıya düşmesin ve gelsin programlarını gönüllerince düzenlesinler” diye konuştu.

Göksu, Çanakkale şehitlerinin 98 yıl sonra da kahramanlıklarıyla anıldıklarını hatırlatarak, “98 yıl sonra gelin, sizin de kahramanlığınızı nesiller anlatsın” dedi. “Bunun için hepimize büyük görevler düşüyor” diye konuşan Göksu, salondakilere Esenler’i birlikte inşa etmeyi teklif etti. Esenler’in altın değerinde toprağı olduğunu ve Esenler’in kendi dönüşümünü yapacağını söyleyen Göksu, “Allah izin verirse, Esenler marka şehir olacak” dedi. Göksu, sözlerini “Bizim görevimiz, Esenler’de yaşayan herkesi mutlu etmektir” diyerek noktaladı.Konuşmaların ardından dernek başkan ve yöneticileri ile birlikte çekilen hatıra fotoğrafıyla bir Anadolu Meclisi daha sona erdi.

Diğer Haberler