Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 19 Aralık 2012

ABONE OL

Anadolu Meclisi Evlad-ı Fatihan’la Başladı

Esenler Belediyesi’nin ilçede kurulu bulunan derneklerin tanışıp kaynaşması ve Esenler için ortak akıl oluşturulmasına katkı sağlamaları için başlattığı Anadolu Meclisi’nin ilk toplantısı, Trakya, Rumeli ve Balkan kökenli derneklerle yapıldı.

Esenler Belediyesi’nin ilçede kurulu bulunan derneklerin tanışıp kaynaşması ve Esenler için ortak akıl oluşturulmasına katkı sağlamaları için başlattığı Anadolu Meclisi’nin ilk toplantısı, Trakya, Rumeli ve Balkan kökenli derneklerle yapıldı.

Esenler Belediyesi Mahalli Dernekler Danışmanı Mehmet Kaya’nın organizatörlüğünde Esenler Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya, Uzunköprü Çalıköyü Derneği, Meriç Karahamza Derneği, Atışalanı Köyiçi Derneği, Yeşil Trakyalılar Derneği, Üsküp Derneği, Doğu Makedonyalı Göçmenler Derneği, Trakya – Balkan Kültür Yardımlaşma Derneği, Tokat-Niksar Rumeliler Derneği, Mehmet Akif Ersoy Derneği ve Esenler Rumeliler Derneği başkan ve yönetimleri ile Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Ak Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler Belediyesi Genel Koordinatörü Mehmet Çelik, Esenler Belediye Meclis Üyeleri  Gökhan Taran, Birsen Kırkmalı ve Orhan Vardar katıldı.

Toplantıda konuşan Ak Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Osmanlı’nın İstanbul’u almadan Rumeli’de, Edirne’de olduğunu hatırlatarak, “Ancak maalesef kötü yönetimler sebebiyle ilk toprak kayıplarımız da Balkanlar’dan başladı. Oralar coğrafi olarak bugün sınırlarımız dışındaysa da gönüllerimizde kenetlenmiş durumda. Ülkemizin son yıllarda kaydettiği gelişmelerle yeniden Evlad-ı Fatihan topraklarında tarih ve kültür mirasımıza sahip çıkmaya başladık. Bugün hala oralardan Türkiye’ye devam eden göçleri durdurmak için hepimiz üzerimize düşeni yerine getirmeliyiz” şeklinde konuştu.

HEP SİZE BİR VEFA BORCUMUZ VAR

Daha sonra mikrofonu alan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da, Esenler’de yaşanılan ve yaşanılacak her türlü güzelliğe birlikte imza atmak düşüncesiyle böyle bir toplantı planladıklarını belirtti. Bu toplantılarla Osmanlıdan bugüne gelen yöre meclislerini canlandırmak istediklerini söyleyen Göksu, “Esenler için benim de fikrim var diyen herkesle görüşmek istiyoruz. İstiyoruz ki, hem dernek yöneticileri birbirleri ile tanışsın, hem de Esenler’in yönetimine ortak olsunlar. Bu toplantılarımızı yöre yöre devam ettireceğiz. Her ne kadar bugün Esenler paydasında birlikteysek de, her zaman ve her yerde ifade ettiğim gibi bugün bu ülkede özgürce yaşayabiliyorsak sizlerin dedelerinizin göğüslerini siper etmelerindendir. Bu sebeple her zaman Evlad-ı Fatihan ve onların torunlarına bir vefa borcumuz vardır” dedi. Esenler Belediyesi’nin Makedonya’daki Jupa Belediyesi ile kardeş belediye olduğunu da anlatan Göksu, “Burada cumhuriyetimizin kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün babasına ait ev, temelden itibaren restore edildi. İnşallah bundan sonra bu coğrafyadaki tüm tarihi ve kültür değerlerimiz gün yüzüne çıkarılıp sahip çıkılacak” şeklinde konuştu.

İSTANBUL’UN EN SEÇKİN MARKASI OLACAĞIZ

İlçedeki tüm dernekleri çok önemsediklerini anlatan M. Tevfik Göksu bu konuda şunları söyledi: “Sizler çok önemli görevler ifa ediyor, önemli bir yarayı sarıyor, sosyal bütünleşmeyi sağlıyorsunuz. Hemşehrilerinizin bu büyük metropolde tutunacakları çok önemli bir dalı oluyorsunuz. Zamanınızı, emeğinizi ve yüreğinizi ortaya koyuyorsunuz. Esenler halkı adına sizlere teşekkür ediyorum”. Dernek yöneticilerine altyapıdan üst yapıya, eğitimden kentsel dönüşüme kadar Esenler Belediyesi’nin çalışmalarını da özetleyen Belediye Başkanı Göksu, “Esenler kabuğunu kırdı. Şu anda hizmetler noktasında çok önemli bir kapı araladık. Bu kapıdan ilerleyeceğiz ve Esenler’i İstanbul’un en seçkin markası haline getireceğiz” dedi. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun konuşmasının ardından toplantıya katılan 10 dernek başkanı hem dernekleri ile ilgili bilgi verdi, hem de Esenler ile ilgili görüşlerini aktardılar. Dernek başkanları toplantıdan çok memnun kaldıklarını belirterek Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’ya teşekkür edip toplantıların periyodik olarak düzenlenmesini talep ettiler.

Diğer Haberler